| anonim_4396 a întrebat:

am 37 ani si fac tensiune vreau sa stiu din ce cauza luminita

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa te internezi intr-o sectie de cardiologie si sa-ti faci un numar mare de analize si investigatii. Hipertensinea poate fi de cauza cardiaca, endocrina, renala, vasculara, sau poate fi esentiala (fara cauza). In orice caz, stabilirea cauzei moduleaza tratamentul. Cardiologul iti va recomanda apoi un tratament antihipertensiv precum si un regim de viata care vor trebui urmate toata viata.
In principiu, daca esti supraponderala, tensiunea ta va scadea in urma normalizarii greutatii, trebuie sa mananci cu mai putina sare, sa eviti alimentele bogate in colesterol, sa eviti stresul psihic, sa faci miscare si sa combati sedentarismul.
Du-te neaparat la medic, esti foarte tanara si daca lasi tensiunea sa evolueze netrata, vei face complicatii severe, ireversibile care iti pot ameninta viata.

4 răspunsuri:
assiris
| assiris a răspuns:

Fa-ti analizele, tensiunea are o multitudine de cauze de la regimul alimentar si pana la mostenirea genetica. Una din cauzele importante de care trebuie sa tii cont este consumul de sare (mai sigur Sodiul este gasit vinovat in cresterea tensiunii arteriale).

| mariazet45 a răspuns:

Trebuie sa cauti cauza, dar asta o poti face doar la medic, nu ai spus in ce perioade faci tensiune. Ai luat cumva vreun fel de medicamente, tensiunea e oscilatorie, e dupa ce consumi ceva alcool sau cafea, sucuri sau ceaiuri? La diferite emotii sau stres. Daca nici unu din aceste motive nu sunt atunci e posibil sa ai probleme cu inima cred ca cel mai bine ar trebui sa-ti faci un ekg si apoi mai vb

| Mia_8661 a răspuns:

Ar trebui sa te duci sa-ti faci toate analizele de sange, pot fi mai multe cauze, a mea de exemplu e mica dar poate si oscila cand mare cand mica, se mosteneste daca ai pe cineva in familie tot asa, in primul rand fara stres si cat mai degraba la medic... sanatate multa

| muzica a răspuns:

O parte din cauzele tensiunii arteriale ar fi reprezentate de factorii mentali si fizici: starile de angoasa, efortul fizic, tabagismul, cofeina, stresul, greutatea, etc. Cel mai bine insa ar fi sa te duci la un medic pentru a-ti face analize detaliate si pentru a-ti recomanda tratamentul potrivit happyBAFTA!