| PussicatDolls a întrebat:

Bună ziua.
De ce am impresia de vreo 2 sau 3 zile ca am ficatul mărit? Simt o greutate și o inegalitate atunci când mă ating pe partea dreapta. Am făcut ultimele analize pentru ficat în septembrie,și am avut transaminazele 200, deci sunt consistenta ca am probleme cu ficatul. Țin regim și iau silimarina, liv 52 și am mai luat câteva hepatoprotectoare. Am făcut și analizele speciale pentru depistarea virusului B și C și au ieșit negative,deci nu am nici hepatita. Maine seara cred ca mă duc sa fac și un ecograf. Totuși, de ce am aceasta senzație?
Mulțumesc anticipat pentru răspuns.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Ben00 a răspuns:

Fa si o ecografie.
Poate fi colonul mai umflat pe partea aia, in anumite momente. Asta se intampla dupa mesele bogate in fibre ( pe romaneste - vegetale). Colonul are in permanenta miscari, si isi schimba volumul pe anumite portiuni.
Doar ca asta nu se vede la ecograf.