| anonim_4396 a întrebat:

Am 68-69kg la 1.70cm.
Parintii mei imi spun ca sunt gras.
Intradevar am burta si chiar mi se pare ca sunt gras... ce ar trebui sa fac ca sa slabesc repede?
*Mananc o data pe zi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| tyana a răspuns:

Nu esti deloc gras, dar ai scapa de burtica daca ai ajunge la 65 kg.Incearca sa faci sport si nu sunt deloc de acord cu o masa pe zi.Privezi organismul de vitamine, proteine si minerale de care are nevoie pentru o buna functionare.Incearca insa sa mananci echilibrat si sanatos fara mancare gen fast-food.Mananca branza, carne slaba de pui sau peste, ciuperci, orez, salate, legume si multe fructe. Evita cartofii prajiti pentru ca nu sunt deloc sanatosi.Carnea mananc-o sub forma de gratar nu prajita.Cu o alimentatie echilibrata si mult sport in curand o sa ajungi la greutatea ideala.Multa bafta!

5 răspunsuri:
soothe
| soothe a răspuns:

Mananca de 3 ori pe zi eventual dupa dieta Montignac, fa miscare, bea lichide

| lia.d a răspuns:

Mult sport, miscare, alergare, orice tip de sport, bineinteles in cazul in care esti sanatos si organismul tau face fata efortului fizic. Cel mai bine ar fi sa incepi cu alergari usoare, apoi inotul ar fi cel mai indicat.Multa vointa!

| cmm a răspuns:

Depinde de ce varsta ai. Nu manca doar o data pe zi. De 5 ori dar cu atentie. Nu manca dulciuri, fainoase. Daca vrei sa slabesti fa in primul rand si miscare. O idee de regim este cel cu calorii putine. Nu manca mai mult de 800 calorii pe zi. Exemplu - dimineata este masa de baza, mananca deci on galbenus de ou fiert tare, o jumatate de rosie, o felie de ardei gras, cam 50 de grame de branza de vaci degresata. Pe la 11, mananca un mar mic sau o jumatate de banana. La pranz, cam 50 grame piept de pui fiert sau la gratar si pe la ora 15 bea un pahar cu lapte 0, 1 la suta grasime. Seara, dar nu mai tarziu de ora 8 mananca morcov ras cu telina si mai adauga un iaurt mic 0 la suta grasime. Poti sa iti faci calculul dupa nr de calorii care le gasesti in tabele pe net, oricum rosiile, laptele, varza, dovleceii, ardeiul gras nu trebuie sa iti lipseasca au calorii putine, dar nimic prajit. succes

| sinziana1 a răspuns:

Nu trebuie sa te infometezi, trebuie sa respecti mesele zilei dar sa mananci moderat.Incearca sa mananci foarte multe fructe si legume sunt foarte bune si sanatoase. P. S:Ai grija si ce tip de fructe/legume consumi, unele pot ingrasahappySi miscarea e foarte importanta, daca nu-ti plac exercitiile fizice sau ti se pare greu ai putea sa incerci sa dansezi, eu dansez in fiecare zi si ma mentin in formabig grin[Sper ca ti-am fost de ajutor.Bafta!kiss]

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mananca de 5 ori cate putin. dupa 6 pm.nimic.si miscare. cel putin 30 min.pe zi.