| Mihaela2022 a întrebat:

Am 95 de kilograme şi am încercat să slăbesc dar n-am reuşit. De ceva timp am intrat in depresie şi mă gândesc la sinucidere.
Ar trebui să consult un psihiatru? sau trebuie să slăbesc ca să scăp de starea asta? Dacă slăbesc o să fiu altfel?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

De pe 3 martie ai mai slabit 5 kg. Hai ca poti.

| Simpatic a răspuns:

Cu siguranta slabitul te va ajuta psihic dar nu te va scapa de depresie in totalitate, multi cred ca daca au acnee vulgara (forma grava de acnee) sau kilograme in plus si au capatat depresie, cred ca aceste probleme (acneea, greutatea corporala etc) le-au adus depresia, nu este asa, depresia reprezinta un dezechilibru chimic, il poti face si daca esti slab si daca esti supraponderal, si daca esti frumos si daca esti urat si daca esti destept si daca esti mai putin destept. Nu se stie cauza declansatoare a depresiei si anxietatii, daca te nasti cu ea sau daca in urma unor evenimente, trairi sau stiu eu ce anume se declanseaza aceasta tulburare.

Cu siguranta este de mers cat mai repede in cazul tau la medicul psihiatru, odata ce ai ganduri sinucigase este singura alternativa, inca o chestie daca este tratata din timp, depresia are sanse mici sa mai revina, daca este lasata netratata mult timp ea devine cronica in sensul ca pacientul se simte foarte bine pe perioada tratamentului iar dupa ce acesta inceteaza sa mai ia tratament, simptomele depresiei repar, se mai numeste depresie recurenta si este greu sa te lupti cu ea, e acelasi lucru cu munca lui Sisif din legendele grecesti.

Din pacate este cunoscut faptul ca pastilele folosite in tratamentul depresiei, fac aici referire la Inhibitoriii selectivi ai recaptarii serotoninei dau o usoara ingrasare.
Tu insa nu trebuie sa te temi de asta, de ingrasare, pe langa mersul la psihiatru dupa ce vei vedea ca la 1 saptamana maxim 2 de la inceperea tratamentului viata ti se va imbunatati si gandurile suicidale vor disparea la fel si orice forma de tristete; te poti apuca de un program de slabit sub coordonarea unui medic nutritionist!
Toate aceste vor costa niste banuti, dar daca te gandesti ca unii investesc in lucruri nefolositoare : masini scumpe, case mai mari decat au, haine mereu altele...te intrebi oare nu viata si sanatatea merita bani investiti si mai putin chestiile materiale?
Investeste in tine, viata e importanta!
Odata ce psihic treci de acest prag al tristetii, dupa aceea poti realiza orice iti doresti!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la un medic nutritionist si vei primii un regim personalizat in funxtie inaltimea ta si istoricul bolilor ereditare pe care le ai, daca vei urma cu strictețe acel regim vei slabi, procesul de slabire este lent si lung va dura un an pana vei vedea rezultate, dar daca vei face si sport impreuna cu regim alimentar vei vedea rezultate, daca nu te ti de treaba si nu ti regim atunci nu o sa slabesti niciodată mîncînd.

| Violleta2022 a răspuns:

Cu ambitie vei putea sa slabesti, daca te apuci serios de sport si tai jumatate din mancarea care o mananci zilnic.
Eu spun ca merita din plin sa slabesti, fiindca atunci creste increderea in tine si cresc sansele sa nu mai fii singura si in depresie.

| sierra1 a răspuns:

"mă gândesc la sinucidere. Ar trebui să consult un psihiatru? "

dacă adevăr grăiești, ooooo, da!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Da. 2. Nu. 3. Da.

| GabiDumitrescu a răspuns:

La psihiatru nu ai limita de kilograme. E posibil ca faptul ca bagi in tine mincare ca sa suplinesti lipsurile afective si de alta natura sa fie un simptom, poti sa zicem sa scapi de el, dar poate totusi ar ramane nevoia de a sta de vorba cu un psiholog - nu psihiatru, cred eu.

| sofisis a răspuns:

Bine ar fi sa slabesti. O data pentru psihic si o data pentru fizic. Daca simti nevoia, clar e bine venit si un psiholog sau psihiatru.
Dar sa te sinucizi din cauza kilogramelor este cel mai aberant motiv posibil. Poti oricand sa slabesti. Fie prin dieta, sport sau chiar bisturiu.

| Emma24dsxd a răspuns:

Daca slabesti vei avea mai multa incredere in tine si o vei face si pentru sanatatea ta, de ce te gandesti la sinucidere? O viata ai atat..Cu multa rabdare. sflatul unui specialist, o dieta personalizata si sport dar si ambitie vei reusi.Capul sus ca toti avem probleme.

| CP16 a răspuns:

Antidepresivele ingrasa, majoritatea schemelor medicamentoase date de psihiatru ingrasa, mai pe scurt.
Ai nevoie de un psiholog bun, sa te ajute cu motivatia pentru a face o imbunatatire in viata ta.
Aspectul fizic nu se mentine cu mancare nesanatoasa sau scuze, ci implica sacrificii si nu dorinta de a arata bine fara a face cel mai mic efort. Vorbesc despre sacrificii financiare si psihice, mancarea sanatoasa costa si costa destul de mult.

| Suki111 a răspuns:

Nu, daca slăbești starea ta psihică nu se va schimba, in primul rând tu trebuie sa te simți bine in pielea ta si eu zic sa consulți un psihiatru, ai atâtea de experimentat in viață! Corpul este doar un ambalaj si ce contează cu adevărat este interiorul, prima data ai grija de sănătatea ta mintala, dar si fizica ❤️

| User1234567891234567 a răspuns:

Bună, nu trebuie sa ai astfel de gânduri, nu trebuie sa ai asa ceva in gânduri nici macar daca esti la pamant,iubeste-te asa cum esti sau incearca sa slăbești, nu stiu,nu manca absolut deloc zahar, du-te la sala, aceste ganduri sunt de la cel rău dacă înțelegi ce vreau sa spun iar sa te sinucizi e cel mai mare pacat. Acel suflet pe care îl ai este de la Dumnezeu, doar trupul este de la mama ta, sufletul ți la dăruit Dumnezeu, nu-ți bate joc de cel mai prețios cadou, bine cel mai prețios cadou de la Dumnezeu este mama dar si sufletul este prețios.

| lavschatz a răspuns:

Este mai ok un psihiatru. Adica, odata ce esti ok cu tine mental, poti sa incepi un percurs de slabire.