| Csm_Cosmyn_1999 a întrebat:

Am acasa un termometru casnic pentru temperatura corpului, intr-o zi i s-a spart varful acela din sticla... dar varful din metal a ramas intact (acea sticla inconjura varful de metal)

Credeti ca s-a putut raspandi ceva? (mentionez ca nu am spart tot termometrul!) FUNDA big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Lola05 a răspuns:

E termometru cu mercur, dacă ai făcut asta trebuie să știi că mercurul este un metal lichid, se evaporă foarte ușor și este TOXIC. Produce intoxicații foarte puternice odată ajuns în organismul uman.
Mai bine spune-le părinților, pentru că trebuie aruncat acel termometru, și nu la coșul de gunoi pentru că așa răspândești mercurul și pot păți ceva oamenii sau animalele care umblă în pubele. Substanțele toxice nu se aruncă la întâmplare, laolaltă cu gunoiul menajer.
Din câte descrii tu e posibil să fi spart doar sticla protectoare, să nu fi curs și mercurul, de asta zic că cel mai bine este să le dai părinților termometrul și ei vor ști în continuare ce să facă cu el.

4 răspunsuri:
| SteelGamingRomania a răspuns:

De obicei aceste termometre folosesc alcool, nu mercur.

| Csm_Cosmyn_1999 explică (pentru SteelGamingRomania):

PS: culoare sa este argintiu...

| Ercjiaai a răspuns:

S-ar putea sa se fi raspandit ceva. Trebuia sa fi deschis geamul dupa ce l-ai spart.

| Csm_Cosmyn_1999 explică (pentru Ercjiaai):

Am deschis ușa, si pe jos am dat cu clor si cu o carpa big grin