| Anonimulantisocial17 a întrebat:

Am aceste carii la dinti la 20 de ani iar cei din margine sunt foarte afectați http://imgur.com/gallery/4H44vT8
intrebarea mea este daca mai pot fi reparati sau trebuie scosi si pusi alții cat costa etc. Eu nu am mers la dentist deoarece nu aveam bani iar pe parintii nu le pasa si nu voiau sa ma duca la dentist asa a ajuns sa mi se faca carii asa mari. Acum muncesc, am banii mei si as vrea sa remediez aceasta problema

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Pai intreaba medicul! Noi nu suntem medici.
Daca ai banii tai, du-te la un medic.
Daca dintii totusi sunt cat de cat okey si nu-s asa afectati de carii, pot fi reparati, deci depinde, de aia am zis sa intrebi medicul, ca se decide ce se faca in functie de caz.

| alina2k18 a răspuns:

Daca radacina e buna pot fi reparati fara probleme, plomba sau coronita dentara.
Plomba cam 150-200 ron, coronita 100-150 euro.
Du-te si fa-ti o radiografie panoramica sa stii cum stai cu toata dantura si dupa te duci la dentist si incepi planul de tratament.
Nu lasa sa se strice mai rau ca o sa te coste si mai mult plus ca esti f tanar si e pacat.