| AlexAlxAlex a întrebat:

Buna ziua TPU, am 16 ani si nu am fost la dentist decat o data sau de doua ori cand aveam 7 ani ca sa imi scot 2 dinti de lapte, insa de-alungul anilor am avut numeroase probleme stomatologice si nu am mers la dentist deloc. Acum am un zambet foarte urat din pricina dintilor care sunt strambi si au crescut unii peste altii in anumite locuri, mai am si cateva carii si cateva colturi de la masele cariate insa ideea este ca m-am hotarat sa merg la dentist doar ca acum nu am o situatie financiara prea buna asa ca parintii mi-au zis sa merg/mergem la o clinica care deconteaza cu casa de asigurari. Adica practic pe gratis, intrebarea este: exista vreo diferenta intre a te duce cu bani si a te duce prin casa de asigurari, adica inca mi-e teama de dentist si am impresia ca daca ma duc astfel nu se va ocupa calumea de mine sau ceva, ar putea sa imi dea cineva mai multe detalii ca sa stiu "cu ce ma confrunt"?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Posibil ca aceste cabinete să nu fie dotate cu aparatura de ultimă generație.
Dar nu ai de ales. Dar mai poți face altceva.
În locul tău aș apela la diferite instituții umanitare gen www.adra.ro
Sau aș contacta diferite lanțuri de magazine: Carrefour, Dedeman, Kaufland, etc., dacă mă pot sponsoriza în sensul acesta. Astfel de magazine au si un domeniu caritabil. Nu-ți va părea la urmă.

| AlexAlxAlex explică (pentru anonimg):

Multumesc de informatii insa faza e ca nu sunt chiar asa de sarac sunt intr-o familie modesta doar ca nu mi-asi permite sa platesc costurile pentru dantura, parintii mei au un salariu intre minim si mediu pe economie insa avem destule datorii (credite), revenind la intrebare, se poate sa imi faca toata dantura prin casa de asigurari, mie teama ca inca am temere de dentist, mai ales ca procedurile ar fi destul de complicate tinand cont ce am in gura.

| anonimg a răspuns (pentru AlexAlxAlex):

Trebuie să te interesezi mai dinainte la cabinetul stomatologic ce parte din lucrarea medicului va fi decontată de casa de asigurări.
La astfel de cabinete nu ar fi chiar așa rău; doar că poate nu va avea aparatura de ultimă generație.