| aurelian12 a întrebat:

Am achizitionat o tigara electronica de curand si as avea o intrebare in legatura cu lichidele. Pentru a scapa de facut un lichid efectiv de la 0, mi-am cumparat unul cu aroma dar fara nicotina si altul cu nicotina. Faza este ca cel cu nicotina este de 12 si e destul de tare. Asa ca fac o combinatie cand pun in rezervorul tigarii un sfert de rezervor cu lichid cu nicotina si restul completez cu cel fara nicotina. Este ok daca fac combinatia asta? Fiindcă atunci când l-am intrebat pe cel de la vape shop, mi-a raspuns ca e important sa-mi placa mie combinatia de gust. Si da, e placuta la gust combinația. Vreau sa stiu si daca nu e toxic sau ceva sa faci combinatii de genul.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| antimulte a răspuns:

E mai ok sa faci o asemenea dilutie, data viitoare ia un lichid de 6, mai slab nu cred ca mai gasesti decat cu zero.
Daca pui jumatate din cel cu nicotina si jumatate din cel fara in tigara, vei obtine o concentratie de 6 mg. Dar cel mai bine ar fi sa faci amestecul asta intr-o alta sticluta goala, ca sa poti agita bine recipietul.
La cum ai descris tu, cu doar un sfert lichid pus din cel cu nicotina, obtii o concentratie de 3 mg. Si stai linistit, nu e toxic, mai ales la concentratii asa mici, sa nu vapezi doar nicotina, se gaseste pentru cei care isi fac acasa lichidele, ca atunci e mai grav.

| aurelian12 explică (pentru antimulte):

Iti multumesc pentru raspuns!

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Vape-ul cu arome este la fel de toxic ca cel cu nicotina, provocand se pare, mult mai mult rau intr-un timp extraordinar de scurt, prcatic facand gauri in plamani (efectul de popcorn).
In America vape-ul este deja interzis, din cauza adolescentilor care au murit, sau au plamanii afectati grav.

https://7news.com.au/......c-c-436440

https://7news.com.au/......s-c-449341

| aurelian12 explică (pentru Violleta2022):

Exista o mulțime de oameni care spun contrariul. Vape-ul e o alternativa mai sanatoasa pentru a te lasa de tabac.

| antimulte a răspuns (pentru Violleta2022):

Te inseli, nu e interzis.
ca dovada vezi sursa informarii, ai mai auzit de 7news.com astia pana acum? e un site de nisa probabil, un can-can de-al lor.
Nu e de ajuns sa cauti pe google ca sa raspunzi cuiva.

| Violleta2022 a răspuns (pentru aurelian12):

Da, exista o multime de oameni care vapeaza si nu-i intereseaza adevarul despre acest lucru grav care se incheie cu decesul.

Vezi doveziile, uita-te la studii facute de oamenii de stiinta din lumea medicala, uita-te la faptul ca americanii au intrzis vapingul si asta ar trebui sa-tid ea de gandit, nu ce spun oamnii care au anisorii tai si vapeaza ca si tine.

| Violleta2022 a răspuns (pentru antimulte):

Probabil tu nu ai habar da 7news este un post life al canalului National de TV Australian, nu orice canal obscur.
Este evident ca nu ai auzit de el ca tu nu traiesti in Australia, dar pentru noi, acesta este un post de televiziune national si inca unul foarte mare.

Vezi stirile de la Americani, poate stii unde-i America si poate iti dai seama de imensitatea vestii: ca vapingul este interzis in America, dupa ce au murit destui adolescenti si altii sunt grav afectati de aceste chimicale care distrug plamanii.

| antimulte a răspuns (pentru Violleta2022):

Tanti Ioneasca, nu stiu cum sa ma adresez... Afla ca altii s-au întors pe 14 ianuarie din state, si mai au habar live, la prima mana, nu "life" ca sa te citez. Si nu doar ca nu sunt interzise, ai voie cu ea in buzunar si in avion. Daca tot ce stii e sa cauti pe google, ia ghici cine are ochelari de cal. Nu o sa intrec masura, dar cand iei pe cineva de sus, vino cu argumente solide nu baliverne... omul putea "googla" si singur.

| Violleta2022 a răspuns (pentru antimulte):

Nu stiu cine s-a intors din America cu ele in buzunar si chiar nu ma interseaza daca si le-au carat cu ei din tara, sau le-au cumparat la colt de strada, ideea este ca studiile medicale americane spun clar ca vapingul provoaca modificari grave ale plamanilor si ulterior, moarte, in special la adolescenti care au plamanii inca in dezvoltare.
Iar America, chiar ei au dat stirea, ca au interzis promovarea vapingului din cauza adolescentilor care ignora mesajele de avertizare.

Intelegi engleza? Ia de citeste:
"What illnesses can vaping cause?
The chemicals and toxins may cause serious health problems, including cancer. In 2019, an outbreak is occurring in the United States of a very serious lung disease associated with the use of vaping devices.
Potential health risks:
Lung cancer.
Stomach cancer.
Bladder cancer.
Esophageal cancer"

Stirile si linkurile de mai jos sunt de pe site-uri medicale americane:

"As of November 21, the CDCTrusted Source has confirmed 2, 290 vaping related lung injury cases, with 47 deaths"
sursa:
https://www.healthline.com/health-news/lung-vaping-disease-now-called-evali

"As of February 4, 2020, a total of 2, 758 hospitalized EVALI cases or deaths have been reported to CDC from all 50 states, the District of Columbia, and two U.S. territories (Puerto Rico and U.S. Virgin Islands).
Sixty-four deaths have been confirmed in 28 states and the District of Columbia (as of February 4, 2020).
https://www.cdc.gov/......sease.html

https://www.webmd.com/lung/features/vaping-illness-symptoms#1

Ia de citeste si te rog sa nu mai promovezi ceva atat de grav si mortal, in necunostinta de cauza!

| antimulte a răspuns (pentru Violleta2022):

Chiar te rog sa ma ignori, oricum eu asta o sa fac. Nu ai inteles nici intrebarea si nici raspunsurile
raspunsurile, te contrazici singura, acum nu mai e interzisa in Americaz doar face rau. Ai mai gasit repede ceva pe google ca sa pari interesanta... ti-au mai zis si altii pe aici asta. Nu impresionezi. Seara faina!

| Violleta2022 a răspuns:

Este evident ca ai apreciat o postare care ti-a convenit tie, nu una reala si adevarata.
Purtand ochelari de cal si ignorand adevarul, nu te ajuta cu nimic, dimpotriva. Dar probabil trebuie sa simti pe propria-ti piele ca sa constinetizezi ca decizia luata azi, este responsabila de boala grava de maine.

| aurelian12 explică (pentru Violleta2022):

In legatura cu asta, stimată doamnă/domnișoară, eu am pus o intrebare legata de combinația de lichide nu de vape in general. Stiu ca ma expun unor toxine, nu vă impacientați. Nu aveam nevoie de o mustrare sau reamintire a unui fapt deja consumat si bine stiut de altfel. Intrebarea mea era cu totul alta. Nu imi aduc aminte sa fi întrebat ceva de genul: "Este sau nu sanatos sa vapezi?" Acum nu o luati ca pe un conflict, doar am vrut sa clarific ceva. In schimb chiar va mulțumesc ca din timpul dumneavoastră ați reușit să-mi răspundeți și mie. O seară superbă vă doresc.

| Violleta2022 a răspuns (pentru aurelian12):

Si am raspuns ca NU este indicat sa vapezi deloc, din cauza toxicitatii substantelor chimice si a nicotinei ingerate, care iti afecteaza direct plamanii, provocand efectul de "popcorn" (gauri in plamani) si ulterior cancerul de plamani si moartea.

Te rog, pune mana si vizioneaza linkurile postate de mine mai sus, fiindca sunt de la corporatii medicale de renume international, care anunta mii de morti, in urma vapingului.

Asadar NU este sanatos sa vapezi!

| aurelian12 explică:

Nu va certati va rog. Am 9 ani de fumat tabac. Chiar credeti ca acest inlocuitor imi va face mai rau? Pe bune acum. Nu e ceva ce incerc acum, pentru a ma putea feri dumneavoastră de un rău iminent. Incerc sa gasesc un inlocuitor si sa-mi dozez nicotina pana la un nivel scazut poate chiar de 0 si apoi sa renunț. Deci concluzia ar fi aceea ca fac un rau mai mare inlocuind tabacul cu vaporii?