| Gabitaancutaelena a întrebat:

Am aflat că am tiroidă neomogenă de la un consult medical, este grav? Țin să menționez ca am 17 ani, a mai avut cineva? Cat de grav este? Dau funda:**

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ceva noduli tiroidieni. Nodulii tiroidieni apar la 50% din populatia generala. 10% din 100% bolnavi sunt maligni. Deci trebuie tratati din vreme. Daca sunt insotiti de hipertiroidie se trateaza si ai sansa sa scapi. Daca sunt insotiti de hipotiroidie (asa are sotia mea) mergi pe tratament toata viata si pot fi insotiti si de probleme cu inima. Asa ca ai grija! Fa tratament in ambele cazuri!
"Nodulii tiroidieni insotiti de hipertiroidie, caz in care simptomele includ: scadere in greutate, palpitatii, anxietate, nervozitate, iritabilitate, insomnii, transpiratii, scaune frecvente, tremuraturi ale membrelor.
Daca sunt insotiti de hipotiroidie, simptomele pot fi: astenie, oboseala nejustificata, puls slab, rar, somnolenta, tulburari de memorie si concentrare, piele uscata, palida, edeme ale fetei, mainilor, picioarelor, ingrasare."
Nu este o boala grava pe care o poti duce zeci de ani si nu vei muri din ea dar trebuie tratata.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nici prea grav, să te îngrijorezi, dar trebuie să fii atent. Urmează tratamentul medical prescris și dietă vegană, sau cât mai aproape de aceasta.

| dinaprilie a răspuns:

Stai linistit.o sa traiesti cu pastile o viata.