| myrellagl a întrebat:

Am aflat de curand ca e posibil sa fiu infectata cu hepatia tip C.
rezultatul HBS este pozitiv.Doctorul de familie din Germania unde locuiesc de un an, mi-a spus ca nu e hepatita C.ca poate am avut-o in trecut dar anticorpii mei au luptat cu ea si au distrus-o.4 medici din Romania au spus ca 100% e hepatita C de curand luata. ce ma sfatuiti sa fac ca sa fiu sigura daca am sau hepatita C?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| miky_5469 a răspuns:

Eu zic sa te hotaresti cum ai analizele! pentru ca o data ai zis ca Ag HBS e negativ si acum imi zici ca este pozitiv ceea ce inseamna ca ai o hepatita B, sau in functie de probele hepatice daca sunt normale poti sa fi purtator sanatos de virusul B. DAR ASTA NU SE POATE SPUNE PRECIS DECAT DUPA UN SET AMANUNTIT DE ANALIZE!
eu zic sa nu o mai balbai atat si sa iti faci urgent analize sa stii sigur ce ai, si ce tratament trebuie sa faci!

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ti-am raspuns la cealalta intrebare asemanatoare.

| borsec a răspuns:

Buna,

Eu zic sa te mai duci si la alti medici din Germania sa vezi si opinia altora de acolo, sa reiei de mai multe ori testul HBS, ceea ce ti-a spus medicul din germania e putin probabil sa fie adevarat, Hepatita C este o afectiune a ficatului cauzata de un virus de tip ARN ce este transmis in principal prin sange in timpul transuziilor, al utilizarii drogurilor injectate si uneori prin contact sexual neprotejat, deci anticorpii tai nu pot face fata acestui virus. Daca virusul este descoperit la timip este tratabil, tratamentul este foarte dur.
Multa sanatate iti doresc! Sa treci cu bine peste tot.

| borsec a răspuns:

Nu stiu daca ai primit mesajul meu