| myrellagl a întrebat:

In urma unor analize de rutina din Germania am obtinut rezultate la TGO 16; TGP 39; Trigliceride 72; HBS-Ag negativ; Anti-HBC pozitiv si HBE -Ag negativ. Va rog sa imi spuneti daca e posibil sa am hepatita C. Doctorul de familie din Germania mi-a spus ca nu, insa 4 din Romania ca da, ca ar fi inceputul...Va multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu ai facut analize pentru hepatita C, ci pentru hepatita B. Faptul ca ai anticorpii pozitivi si antigenele negative te pune in fata a doua posibilitati:
1. fie ai o hepatita B luata de curand si esti in fereastra imunologica (dureaza cam 6 luni).
2. fie ai avut infectia si organismul tau a invins-o.
Practic trebuie sa-ti mai faci analizele peste 6 luni si daca antigenele raman in continuare negative, nu ai hepatita B. Daca se pozitiveaza si antigenele, inseamna a ai hepatita cronica.
Imi pare rau ca nu te pot linisti si nici nu am un raspuns transant, dar aceasta este situatia in care te afli.

3 răspunsuri:
| mioara a răspuns:

Intra pe www. sfatul medicului.ro si vei afla acolo

| miky_5469 a răspuns:

Analizele pe care l-ai facut sut ok! ele arata ca ai trecut printr-o hepatita B, dar era bine sa vezi daca dupa aceasta hepatita ai format anticorpi de hepatita B (ANTI HBs ), iar daca ele sunt mai mari decat 100 ai format anticorpi de hepatita B. In legatura cu hepatita C tu nu ai nici-o analiza luata pentru aceasta asa ca nu ai cum sa spui ca o ai. Pt hepatita C trebuie sa iti ei markei de C adica HVC. Pentru linistea ta te sfatuiesc sa iti faci o serie de analize care sa iti confirme diagnosticul si sa nu mai stai in dubii! Te sfatuiesc sa te duci la INST. DE BOLI INF."PROF.DR.MATEI BALS" si ai sa vezi ca vei fi multumit! SUCCES!

| devine a răspuns:

Din cate stiu eu, anticorpii anti HBC resprezinta amrkeri de hepatita B acuta si dupa boala persista in sange si reprezinta marker al trecerii prin boala. dar hepatita C nu avd de ce ai avea