| Catalinlupu23 a întrebat:

Am amandoua urechi infundate adica aud dar putin, ce pot face sa le desfund?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la orl ai dop de ceară.

| JicaContra a răspuns:

99% ca ai dop de ceara
care se scoate la spital
DAR
am avut problema asta, si a fost la modul ca am fost cu 3 seri inainte la camera de garda, seara, ca nu mai puteam (nu mai auzeam nimic) si "cumva" (a la rrrominica) mi-au pierdut hartia prin care se arata ca am fost consultat de medic
ei bine sora medicala care trebuia sa imi faca spalaturile, EFECTIV S-A DAT DE CEASUL MORTII sa capete confirmare ca am fost la doctor

pentru ca 1% e ca ai infectie la ambele urechi, iar spalaturile te pot lasa fara auz... DEFINITIV!

deci, doctor ORL si ATAT, inainte de orice, si el o sa iti spuna ce trebuie facut

| MaryMaria333 a răspuns:

Urechi infundate mai ai cand esti racit. Daca nu clatoaratile cu apa.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru MaryMaria333):

Ce zici? scrii cu picioarele?

| MaryMaria333 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Vrei atentie man?

| Nume6 a răspuns:

Poţi avea dop de ceară te duci la doctor să ţi-l scoată cu spălături in urechi cu un aparat special. Îi zici omului ca nu auzi bine si sa-ti faca ceva.

| MaRIAN9889 a răspuns:

Daca ai dopuri in urechi foloseste apa oxigenata. Tine 5 minute in urechea respectiva, incearca macar 3 zile la rand. Cu ceva timp in urma am avut probleme de genul, iar un doctor mi-a sugerat. Personal m-a ajutat, poti incerca sau mai documenteazate. Daca iti este frica sau nu esti sigura de ceea ce faci, iti sugerez un doctor.

| razvan34567 a răspuns:

Mergi la un consult orl pentru a putea determina exact natura cauzei.