| iuliaoprea a întrebat:

Am ameteli. Mi s-a mai intamplat acum vreo luna cred. M-am trezit de dimineata si cum ma misc ma ia ameteala. Si chiar daca stau jos. De la ce? (Nu se pune problema de sarcina)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| medex3 a răspuns:

Sunt mai multe cauze.
Primul ar fi schimbarea de clima care ne afecteaza.
Lipsa de vitamine in corp.ar trebui sa bei in fiecare dimineata un pahar cu calciu sau viatmina D.Sunt acele vitamine care se dizolva in apa si sunt foarte bune.
S-ar putea sa iti cada si tensiunea. Dar este normal cand esti intisa si vrei sa te ridici se mai intampla
Sau ar putea sa fie anemie.Simptomele anemiei sunt:
» oboseala
» dificultati respiratorii
» dureri toracice
» dureri abdominale
» pierdere in greutate
» stare de slabiciune
» lipotimie (lesin) in special in ortostatism (pozitia in picioare)
Daca ai mai multe de 2 din aceste simptome ar trebui sa mananci bogat in fier si sa dai fuga la doctor
Mâncăruri bogate în fier care sunt rapid absorbite în organism includ carnea (în special ficatul), peştele, carnea de pasăre, ouăle, moluştele, fasolea şi mazărea, fructele uscate, făina de soia ş. a. m. d. Aceste mâncăruri, împreună cu cele bogate în vitamina C, susţin absorbţia de fier în organism. Totodată există mâncăruri care reduc abilitatea corpului de a absorbi fier prin blocarea intrării lui în sistemul digestiv: pâinea graham, calciul, ceaiul, zincul în cantităţi excesive ş. a. m. d. Bărbaţii au nevoie de aproximativ un gram de fier în fiecare zi. Femeile care alăptează sau sunt însărcinate şi copii în creştere le trebuie aproximativ 1, 5 până la 2 grame zilnic. Cu toate acestea doar 10% din fierul pe care îl mâncăm este absorbit în organism aşa că, un bărbat normal ar trebui să consume 10 grame de fier pe zi.

12 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Posibil sa fi anemica.

| tyana a răspuns:

Poate te ridici prea brusc din pat.Incearca in momentul in care te trezesti sa te misti mai lent.Ridica-te intai in sezut, apoi lasa-ti usor picioarele jos.Stai macar un minut in pozitia asta si apoi te ridici.
Nu stiu ce varsta ai dar daca vezi ca mai simti astfel de lucruri mergi la medic si explica-i situatia.

| Corina a răspuns:

Ametelile pot aparea in diferite cazuri: daca ai lipsa de fier si deci ai anemie, daca ai probleme neurologice, daca nu te alimentezi cum trebuie, la sarcina, dar dupa cum ai precizat iese din discutie. Parerea mea este ca ar trebui sa mergi la medicul de familie, la un consult. Ar trebui sa-ti recomande niste analize, iar daca analizele vor fi bune, atunci, probabil, ca-ti va da trimitere pentru un consult neurologic. Deci nu amana mersul la medicul de familie. Sanatate maxima!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pot fi mai multe cauze, cel mai bine este sa mergi la medicul de familie, care, dupa consult si daca va fi nevoie, te va trimite la un specialist. Sanatate!

GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Este vorba de tensiune, când te ridici din pat e normal să fie aşa pentru că tu ai stat culcată şi în momentul ala îţi scade tensiunea de unde rezultă ameţelile. Cred că majoritatea au asemenea lucru, sau tot aşa de la lumină la întuneric.

| Floreenofficial a răspuns:

Du-te la medicul de familie sau la spital! du-te urgent! sunt multe boli grave care au simptomele astea.Trateaza-te din timp!

| Sოﺁℓε a răspuns:

laughing lipsa de calciu ai si tu si eu am asa cred ca se numeste anemie cred nu-mi vine in minte nue grava ia ceva calciu si fier si nu o sa ti se mai intample.

| alexutsuuu a răspuns:

Cred ca ai Anemie.

| Adelina_2192 a răspuns:

Si mie mi se intampla la fel, dupa cum a spus si "Far away" ai diferenta de tensiune, cand stai culcata ai tensiunea normala, iar in vertical o ai scazuta! ca sa o poti regla ca totul sa revina la normal, trebuie sa faci mijcare alerta macar 30 min pe zi, o alimentatie sanatoasa si cel putin 2 l apa pe zi!

| iuliaoprea explică:

Credeti ca poate sa fie de la sinuzita?

| kayla a răspuns:

Nu stiu, si eu am avut ameteli. avem lipsa de calciu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De la teneseune.sau de la lipsa impletit, placutu cu utilu{sex}.