| Dyex a întrebat:

Imi puteti spune si mie ce s-a intamplat? Sa incep.M-am trezit intr-o dimineata si sigur nu era vis!(am patit de 2 ori)Asa, m-am trezit intr-o dimineata dar practic nu m-am trezit pentru ca nu puteam sa-mi misc corpul!, eram perfect constient m-am chinuit sa ma misc apoi am vrut sa il trezesc pe fratele meu incercand sa-mi misc degetele, si intr-un final parca m-am desprins asa de o chestie...deci mana s-a desprins brusc de ceva si am putut sa ma misc.Ce s-a intamplat?

7 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Acest lucru poartă nume de sleep paralysis sau paralizie în timpul somnului. Ai aici mai multe informații:

http://ro.wikipedia.org/wiki/Paralizie_%C3%AEn_timpul_somnului

http://en.wikipedia.org/wiki/Sleep_paralysis

| suffarstar a răspuns:

Se numeste proiectie astrala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Corpul astral inca nu a reintrat complet in corpul fizic.
In vis se desprinde si calatoreste hai -hui, iar cand te trezesti reintra la locul lui.
Mi s-a intamplat de mai multe ori, am studiat fenomenul iar acum il pot controla.
Este destul de interesant. Poti sa calatoresti in alte lumi sa experimentezi chestii noi, sa inveti cate ceva despre tine.
Psihologii inca sunt in ceata cu explicatiile, dar in cateva sute de ani cand o sa dispara clocitorile ca Spiru Haret poate se va destepta si lumea.

| Yo77 a răspuns:

Eu patesc des asa. Cred ca e atunci cand esti intre somn si constient. Eu ma calmez si in cateva secunde ma tretrezesc. E foarte ciudat :-)

| Woosprit a răspuns (pentru Yo77):

Alea sunt undele de tip Theta a creierului, ma refer la starea dintre somn si constient.

| Yo77 a răspuns:

Tpu.ro/sanatate/a-avut-cineva-paralizie-in-timpul-somnului-am-avut-pe-la-inceputul-anului-vreo-3-4-nopti-asa-ceva-numai-ca-erau-insotie/