| andaaa_8993 a întrebat:

Am amigdalele inflamate si cu puroi de cand ma stiu, poate fi o cauza a respiratiei urat mirositoare? Ce tratament sa iau sa scada sau cat costa o operatie? Nu mai suport, va rog sa imi raspunda cine stie.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Operatia, din cate stiu, nu te costa in cazul in care esti asigurata CAS dar, recomandarea ei ti-o poate face numai medicul specialist ORL. Si amigdalele astea au un rol important in sistemul imunitar al organismului asa ca nu te debarasa de ele cu prea multa usurinta!
Halena( respiratia urat mirositoare )are multe cauze vezi aici http://www.sfatulmedicului.ro/......irosi_412. Trebuiesc multe investigatii pentru a descoperi cauza.
Pana una alta, incearca urmatorul tratament care, daca nu va avea rezultate, va trebui sa mergi la medic

Dimineata imediat cum te trezesti faci un gomagge al cavitatii bucale cu o lingurita de malai ( se mesteca bine cateva minute si apoi se scuipa si se clateste foarte bine gura cu apa calduta). Se face gargara adanca cu ceai de echinacea + pelin. Dupa 15 minute se badijoneaza amigdalele cu albastru de metil (pe un creion se ruleaza o mesa de vata care se fixeaza cu ata de papiota si care se imbiba in albastru de metil). Nu se bea apa o ora, nu se mananca 2 ore.

In cursul zilei cand ai ocazia faci cat mai des gargara cu ceaiul amintit si nu mananci 15-30 minute dupa.
In afara de gargara se sug 3-4 comprimate/zi de Voseptol (de la PlantaVorel).

Seara dupa gargara cu ceai se face badijonarea cu albastru de metil, care va sta in gat pana a doua zi de dimineata.

Tratamentul dureaza minim 2 sapatamani.

In acest timp se mananca multe fructe, lactate, cereale etc. Se iau suplimenti nutritivi cu rol de stimulare a imunitatii: echinaceea, catina, propolis, gheara matei.

| Cornulet a răspuns:

Halena, sau mirosul neplacut al gurii are multe cauze printre care : amigdalita, inflamatie a faringelui, digestie deficitara, deficit de vitamina C, diabet, uremie sau o problema gastrointestinala, ovulatia feminina, carenta de vitamine, bauturile prea calde, consumul de tranchilizante sau abuzul de vitamina B, si incheiem cu Tutunul si alcoolul. Nu poti afla cauza decat in urma unui examen medical. Iar in legatura cu amigdalele, ar fi bine sa e duci la doctor pana nu se agraveaza.