| Fagaras_Robert_1974 a întrebat:

Am aparat dentar fix de 30 de ore si ma dor dinti extrem de tare cand musc, mestec sau vorbesc, de asemenea am un "șanț" /"urme" de la aparat in obraji si buze
Am aparat doar JOS
Cum pot face sa scap de acele urme insuportabile din obraji si cat o sa ma mai doara dintii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Cîndea_Cristi_1989 a răspuns:

Pentru urmele in obreaji exista o ceara speciala pe care at fi trebuit sa ti-o fi dat dentistul. in privinta durerii... eh o sa te mai doara vreo 3 zile bune asa ca baftawinking (incearca sa manci ceva cat mai moale si sa musti cu maselele)

| Gabriella005 a răspuns:

Buna! Iti spun niste lucruri din proprie experiența cu aparat dentar. Decat ca diferenta este ca eu am aparat nu numai jos, ci si sus. Mi l-am montat acum aprox. 9 luni si jumatate si in primele 2-3 zile am avut dureri îngrozitoare, care insa s-au atenuat dupa 1-2 saptamani, insa, daca durerile sunt foarte puternice, nu ezita sa iei pastile precum "Nurofen"(pastile care au in conținut IBUprofen). Nu puteam sa musc( ceea ce nici in prezent nu prea pot). Iar cat despre leziunea din zona obrajilor, nu te speria! Aceasta va trece in 2-3 saptamani, atunci cand obrajii isi vor reface tesutul. In schimb, daca durerea nu vrea sa dispară cu niciun pret, cumpara niste ceara specială (iti va explica medicul ortodont mai pe larg despre ea).
In cazul, meu, daca vrei sa cunosti si experientele altora, am 12 ani, iar in vara aceasta termin tratamentul, dupa aproape 10 luni de aparat. La inceput am avut si eu dureri îngrozitoare, mai ales in prima zi in care am mâncat o supa in 45 minute, deoarece aveam permanent senzația ca imi "zboară" dintii din gura la contact cu lichidele.