| Doremifa a întrebat:

Am aproape 16 ani si ceva kg in plus, beau ceai de slabit in loc de apa, imi place la gust si il beau de placere, mama spune ca am o varsta prea mica pentru asa ceai si ca fac probleme organismului, deoarece nu o sa slabesc, dar mai tare o sa ma ingras ca se schimba metabolismul, are dreptate? Ce imi puteti spune despre aceste ceaiuri?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Mama ta are dreptate, ceaiuruile de slabit sunt cel mai adesea toxice si nici un medic nu permite consumul lor. Ele au, cel ami adesea, efect diuretic (te fac sa urinezi mult) ceea ce duce la deshidratare si dezechilibre hidro-electrolitice (nu le simti, dar iti obosesc inima, iti scad puterea de concentrare si iti slabesc oasele) și efect laxativ (irita mucoasa colonului, ca sa ai multe scaune, asa incat sa absorbi mai prost alimentele). Asta duce la pierderi de vitamine esentiale, care iti vor imbatrani pielea, te vor face sa iti cada parul, iti vor slabi vederea, iti vor subtia oasele si te vor predispune la cancer colonic.
Nu stiu cine a fost idiotul care ti-a recomandat sa bei asa ceva, dar te pune intr-un mare pericol pe termen lung. Iar tu, la 16 ani, ar trebui sa ai mai mult discernamant, nu sa te lasi prostita cu atata usurinta

| Doremifa explică (pentru Brigaela):

Cu ce pot inlocui ceaiul in afara de apa? Am nevoie sa consum mult lichid, dar nu prefer apa, de aceea o inlocuiam cu ceaiul, cu ce pot sa schimb apa?

| Brigaela a răspuns (pentru Doremifa):

Poti bea ceai adevarat (verde) sau alte tizane de plante, dar nu ceai de slabit.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Cam are dreptate mama ta, mai bine tine o dieta alimentara.

| Andrei2019 a răspuns:

Mananca mai putin si o sa slabesti.

| GabrielCatalin9 a răspuns:

Mananca mai putin si fa exercitii fizice! ceaiurile de slabit de multe ori fac rau in timp la inima! Si sa stii ca orice ceai ai bea, trebuie maxim 3 cani pe zi, chiar si alea de tei sau menta.O data ce treci peste 3 cani, iei toxinele din ceai si nu ce e bun

| Maioneza9 a răspuns:

Eu iti recomand sa faci o dieta cu multe vitamin si minerale, protein vegetale, carbohidrati complecsi, fara a te infometa si iti garantez ca corpul tau va reactiona si isi va schimba forma si vei deveni mult mai sanatos. Intre timp poti face si niste sport.
Poti bea ceai normal, de tot felul de plante (menta, tei, urzici, chimen etc.) si daca spui ca ai nevoie de multe lichide, ciorba doar cu legume e perfecta. Poti sa mananci cate castroane vrei, numarul de calorii e foarte mic.