| DeliaMarius a întrebat:

De aproape 2 ani beau doar suc(de multe ori acidulat), iar dimineata si seara cate un nes(cu lapte). Nu imi place apa de la chiuveta dar nici cea plata(cumparata) are un gust asa... putin amar. Apa beau o data sau de doua ori pe luna. Stiu ca nu e bine. As vrea sa stiu: de ce ma pot imbolnavi din aceasta cauza? de ingrasat, nu ma ingras, ba chiar slabesc pentru ca fumez cam un pachet de tig. pe zi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Http://www.sfatulmedicului.ro/......58.Citeste si te vei convinge ce periculoase sunt sucurile.

| IMC90 a răspuns:

Hipertensiune arteriala (de la nicotina si cofeina din nes, care este sintetica si deci mai periculoasa decat cea din cafea).
-Diabet zaharat de la sucuri (contin foarte mult zahar).
-Dislipidemie tot de la sucuri.
-Anxietate de la nes si nicotina

Cam astea ar fi in principal dar mai sunt si alte boli probabile. Oricum, se va vedea in timp. Iti recomand sa-ti faci analizele odata la 6 luni si sa corectezi regimul alimentar imediat ce apar probleme. Ideal ar fi sa-l corectezi inca de pe acum, ca sa nu ajungi sa faci tratamente alopate.

Analize:
-Hemoleucograma completa
-Colesterol total, trigliceride si lipide serice
-Glucoza serica (glicemie)
-TGP/TGO
-VSH

| Kazimir a răspuns:

Felcitări. Nu treci de 30 de ani happy

| NoNameJunior a răspuns:

Trebuie sa bei apa! este pentru sanatatea ta! este imposibil ca un om sa nu bea apa decat de 2-3 ori pe LUNA. uite aici ce poti pati de la atat suc:
http://www.bunadimineatabarlad.ro/......i-i-sucuri
si aici:
http://www.realitatea.net/......45454.html
scrie:SI SUCURILE NATURALE ITI AFECTEAZA SANATATEA!
deci, este bine sa bei un suc NATURAL de 4-5 ori pe luna!
eu imi fac o limonda de 2-3 ori pe luna si suc...ohooo...nu prea mai beau eu suc.
deci, un suc NATURAL(nu contine atatia e-uri ca sucul de la magazin)de 3-4 ori pe luna!

| Natashha a răspuns:

Din propria experienta iti spun ca asa faceam si eu.problema e ca pe la 12 ani m-am apucat si eu de fumat ca ori ce prost din coltu` strazi[sa fiu in top cu moda,acum regret,dar asta e] am baut cafea si voi bea pana la adanci batraneti, sucurile cu acid erau la ordinea zilei si nu beam apa, dar pe la 14 am facut acid gastric la stomac si aveam dureri cumplite,si acum ma mai doare. Daca mananc legume sau fructe cu seminte, fumez sau beau sucuri cu acid sau alcool ma doare stomacul de numai pot, problema e ca nu voi mai putea scapa de chesia asta decat foarte greu in cativa ani.De vreo 7-8 luni am inceput sa beau apa normala de pe teava si m-am lasat de tot ce faceam inainte si am inceput un pic mai bine.Nimic nu e bun, dar apa e cea mai de calitate.parerea mea lasa-te cat mai poti ca dupa o sa ai probleme si cu gatul de tigari, si cu stomacul si ficatul si multe altele.

| Paulla a răspuns:

E o listă lungă de boli, apa nu ar trebui înlocuită cu altceva.
Oricum, poţi face: gastrită, hepatită, colită, esofagită şi multe alte boli ce ţin de tubul digestiv. Mai poţi face şi diabet, stop cardiac şi bănuiesc că mai sunt şi altele.
Te sfătuiesc să renunţi la dieta ta, căci e aiurea de nesănătoasă şi e foarte probabil să ajungi pe patul de spital.

| Aesir a răspuns:

Apa e esentiala corpului omenesc asa ca eu te sfatuiesc sa bei cat mai multa iar sucuri acidulate si nessuri cat mai putin.

| boborock2011 a răspuns:

Incearca apa oligomineralizata sau Aqua Carpatica thinking

| boborock2011 a răspuns:

E imposibil sa nu bei apa! organismul uman contine 60% apa. nu ti se aprinde nici un beculet?laughing