| anonim_4396 a întrebat:

Am aproape 17 ani si sunt mic de statura - 1, 64. Cum as putea sa ma inalt si sa pun ceva muschi pe mine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Eu dupa 17 ani am crescut. Cauta sa faci acasa exercitii fizice exact asa cum ai invatat la scoala. Innotul, basketul, voleiul -ar fi si ele de folos. Nu ti-ar strica nici asa ceva: https://www.emag.ro/gantera-4-kg-728/pd/DDHZZBBBM/
Si pe deasupra trebuie sa mananci sanatos, si bine dimineata.

5 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Fa baschet, handbal, volei, pentru inaltime. Pentru muschi, ti s-a zis deja, mergi la sala.

| eusunt7 a răspuns:

Trebuie sa te documentezi bine cu privire la alimentatie, si sa te apuci de un sport gen baschet sau volei, succes!

| vvg2018 a răspuns:

In primul rand nu trebuie sa faci ceva ca sa cresti.Pentru ca tu cresti cand dormi noaptea.Cate 1 cm pe noapte.Eu am 12 ani si am 1, 78. Daca vrei sa pui niste muschi, du_te la sala si alearga pe banda sau sa ridici haltere. Sper ca te-am ajutat.

| cristi202 a răspuns (pentru vvg2018):

1 cm pe noapte? Eu am crescut 10 intr-un an, incit am ajuns la 2, 02 m inaltime. Calculat, pe o zi de 24 ore, inseamna aproximativ 0.33 mm, iar pe noapte (8 ore) 0, 1 mm, sau 0, 01 cm. happy Dar putini au rata de crestere ce am avut-o eu atunci.

| Kronickarul a răspuns:

Din cate stiu barbatii se dezvolta pana la 21 de ani, e posibil sa te inalti dintr-o data iar daca nu este geneticul mostenit, iar daca cei din familia ta sunt inalti si alte rude, e posibil sa fie o problema medicala