| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a întrebat:

Am arsuri la stomac. Ce ma sfatuiti sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Lasă sticla deoparte!

Prea mult alcool poate cauza arsuri. Pentru bărbaţi sunt recomandate cel mult două pahare şi pentru femei doar unul (pahar înseamnă un pahar de vin, o sticlă de bere de jumătate de litru sau un păhărel de tărie). O idee proastă este şi să nu bei nimic toată săptămâna şi în weekend să bei şapte beri odată.

Citeste mai mult: adev.ro/mwkmwd

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la farmacie si ceri doamnei farmaciste dicarbocalm, succes

| vocea a răspuns:

Ok. Pentru punerea diagnosticului corect, apeleaza la un doctor, netrata poate duce la ulcer, dar uite un sfat. Mananca mult lapte (e anti acid), si mananca putin si foarte des. (cam in jur de 200 g de mancare). Dupa 2 samptamani, daca au incetat, consuma branza si fructe. SA NU CONSUMI: FRUCTE ACIDE (CITRICE: LAMANI, PORTOCALE, ETC.) MANCARURI ACIDE: COLA, SAU

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Bea putin lapte. Sau du-te la farmacie si ia ceva pentru arsuri la stomac.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu bea lapte! Laptele ridica aciditatea la stomac! Cel mai cunoscut pansament gastric este orezul cu lapte(singura forma in care este permis laptele fiind absorbit de orez), o sa te calmeze putin! Evita pentru. o perioada lactatele precum : iaurtul, laptele dulce, iaurtul cu fructe, branza, cascavalul. trebuie sa eviti prajelile de orice fel, citricele (portocalele, lamaile, gerefele). Tine o cura de fierturi, piureuri, orezuri si supe ( fara condimente:sare/piper) si iti vei reveni. daca ai diagnostice precum ulcerul sau gastrita trebuie sa tii regimul pentru o perioada mai lunga.

| AlexCristi97 a răspuns:

Gaseste in primul rand cauza. Daca este din cauza unei mese copioase, un dicarbocalm sau un varf de cutit de bicarbonat ar trebui sa te calmeze. Daca este din cauza alcoolului, acelasi remediu si las-o mai incet. Fumatul iar poate provoca probleme.
Daca ai arsuri si dureri, posibil sa fie gastrita. Atentie mare cu laptele, eu am avut gastrita (cel putin asta mi-au trecut doctorii pe fisa, dupa ce 2 saptamani mi-au facut analize si nu si-au dat seama ce am)... Atunci pe mine m-au bagat in spital 2 pahare de lapte pentru ca, desi stiam ca am probleme cu laptele, mi-a fost pofta. Cu alte lactate nu am nimic deci nu stiu daca e vorba de intoleranta la lactoza.

Daca ai gastrita, incearca tratament naturist cu miere si tinctura de propolis. De cand am facut acel tratament, mi s-au calmat mult simptomele de gastrita si hiperaciditate (doar primavara si toamna aveam crize de gastrita).

Răspuns utilizator avertizat
| Ganea_Marian-Dumitru_1972 explică:

In special noaptea am arsuri la stomac. Am colecist cu pereti subtiri.

| Angeloxd a răspuns:

Recomand riopan magengel

| AnutaAna a răspuns:

Am mai raspuns la o intrebare similara si am spus ca in primul rand trebuie mare grija la alimentatie. Arsurile sunt date in general de alimentele acide. Alimentatia acida produce senzația de greutate în organism, migrenă, nervozitate, arsuri la stomac, de aceea este indicat ca alimentatia noastra sa cuprinda in medie 75-80% alimente alcaline si aici intra si apa. Apa alcalina ajuta la digestie, la eliminarea crampelor, la piele, la tonus si chiar la eliminarea stresului. Eu am urmat o cura cu apa alcalina Calipso, am redus carnea si am mancat mai multe cereale si leguminoase

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 explică (pentru AnutaAna):

Nu stiu ce inseamna apa alcalina. Eu beau apa de la chiuveta sau de la izvor si imi place.

| AnutaAna a răspuns (pentru Ganea_Marian-Dumitru_1972):

Apa alcalina este apa cu un ph mai mare de 7. Din cate stiu eu apa de la chiuveta este acida. Aciditatea crescuta corodeaza tesuturile organismului, iar daca nu este tinuta sub control afecteaza functionarea celulelor, aciditatea se afla la baza tuturor bolilor. Asa cum spuneam mai si mai sus eu am mare grija la ceea ce mananc si beau. Cerealele si legumele sunt nelipsite, iar pentru apa trebuie citite bine etichetele. Eu am ales Calipso si pentru ca e apa ca izvor, ca tot ziceai ca-ti place apa de izvor. Apa alcalina este recomandata de medici si terapeuti pentru efectele sale benefice asupra sanatatii.

| andreea192010 a răspuns:

Din propria experienta eu cand am avut arsuri la stomac am mers la medicul de familie din cauza ca aveam gastrita acuta ceea ce inseamna ca trebuie sa ti un regim destul de strict insa va trebui sa mergi la medic sa te consulte si sa iti dea medicamente. Eu una cred ca ar fi bine sa mergi la doctor si sa ti regim altfel se poate agrava (spun asta din propria experienta)