| aura_ivanciu a întrebat:

Am astm bronsic si cred ca am apendicita. Daca ajung la operatie cum se va face anestezia locala sau generala? Mi-e frica de anestezia generala stiti cum este cand ai probleme cu plamanii.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| bunica a răspuns:

Mai mult ca sigur ca ti se va face anestezie rahiala

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca ai apendicita nu te mai gandesti la chestii din astea. Apendicita acuta evolueaza intr-o perioada imprevizibila (intre cateva ore si 2-3 zile) la peritonita. Du-te URGENT la spital si nu uita sa le spui medicilor despre boala ta. Anestezistul va sti ce sa faca ca sa nu ai probleme. In cazul tau e mai recomandata anestezia generala cu intubatie oro-traheala asa incat daca faci vreo reactie adversa sa poata fi combatuta cu succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este vorba de un protocol special pentru persoanele cu astm(alergii)se identifica grupurile de risc si sensibilitate inaintea operatiei, ar trebui facut un test aditional pentru alergie la latex(echipamentul chirurgic contine instrumente din latex). trebuie vorbit cu medicul anestezit si specificata afectiune sau afectiunile de care suferi, medicatia pe care o iei si eventual fisa medicala cu tot istorialul tau.eu zic sa mergi imediat la spital. apendicul inflamat poate fi letal daca nu se face operatia la timp(septicemie)

| basinaDecuc a răspuns:

Daca ai astm bronsic poti lua symbicort dar daca ai apnicita si te opereaza o sa te injecteze in mana si dupa iti pune o masca pe fata sa adormi. acea injectie este pentru anestezie