| anita_4068 a întrebat:

Am astm bronsic si cred ca am apendicita. Daca ajung la operatie, cum se va face anestezia, locala sau generala? Mi-e frica de anestezia generala, stiti cum este cand ai probleme cu plamanii.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Aveai problema asta si acum vreo saptamana, deci sigur NU ai apendicita. Intr-o saptamana, apendicita era in stadiul de peritonita si septicemie. Sigur, daca insisti, vei gasi un chirurg care sa-ti scoata apendicele, dar mai bine investighezi alte cauze: pietre la rinichi, infectii urinare, probleme la ovar sau trompa dreapta. E posibil sa ai un apendice mai prost situa si sa te jeneze, dar asta nu inseamna ca ai apendicita, asa ca daca excluzi orice alta afectiune, lasa-l in pace.

1 răspuns:
| Krina a răspuns:

Se face anestezie generala, in sensul ca anestezicul se introduce in coloana vertebrala printre vertebre.
Anestezicul folosit este foarte puternic si poate avea efecte secundare la unele persoane:alergii (mici eruptii cutanate), dureri de cap, stari febrile. senzatie de voma...