| alina88 a întrebat:

Am auzit astazi la radio despre o femeie care era in stare sa-si vanda un rinichi doar pentru a-si pune silicoane! voi ce credeti despre asta? chiar pot exista astfel de persoane?(intrebare adresata sexului feminin)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Daca e adevarat e ridicol pe cuvant

| BUBULINA a răspuns:

E obsedata clar!

| nuxerette a răspuns:

In primul rand este ilegal sa iti vinzi rinichii. Donatorii sunt mereu donatori decedati sau donatori apropiati bolnavului (ex o mama poate sa isi doneze rinichiul pentru copilul ei, un frate, o sora, tatal etc). In nici un caz donul de organe nu se cumpara (de unde si cuvantul DON - a dona - a da fara a astepta ceva in schimb). Daca ar fi un loc unde ar putea vinde ar fi evident pe piata neagra dar si acolo conditiile sunt oribile - nici un pic de igiena si binenteles - daca ai probleme dupa te descurci cum vrei). Poate nu i-a spus nimeni ca dupa extirparea unui organ (in cazul de fata rinichiul), timpul de adaptare al organismului este lent si EXTREM de dureros. Donatorul este imobilizat la pat saptamani intregi, cu dureri groaznice, dureri ce se datoreaza modificarii sintezei sangelui in organism.
Daca vreodata o femeie a spus asta, a spus-o nestiind despre ce vorbeste si crezand ca dai un rinichi cum ai dona sange, vii, dai si pleci...Pfff...
Pentru femeia in chestiune :
" Mai citeste femeie, inainte sa spui prostii de genul asta! Si daca vrei silicoane, ai face bine sa muncesti si sa pui bani deoparte si nici decum sa iti "vinzi" un rinichi. Nu de alta, dar nu numai ca sunt slabe sanse sa ti-l cumpere careva, dar este si ilegal si o sa regreti toata viata ta. Poti trai cu un rinichi, dar daca ala care ti-a mai ramas se imbolnaveste, pai... pune-ti silicoanele in oc de rinichi...haha"

| thehope a răspuns:

Femei sarite de pe fix...si cel mai sigur cu prieteni/iubiti/soti obsedati de forme pline...pai daca asa a inzestrat-o Dumnezeu pe femeia respectiva la ce doamne iarta-ma sa isi dea o parte din ea pentru a pune in alte parti? Nu se gandesc ca mai tarziu poate vor avea nevoie de organele pe care acum si le vand? Doamne ce oameni...

| mcrenma a răspuns:

Din pacate asta e cruda realitate... si prespun ca mai sunt si altfel de specimene.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai n-o sa mai ajunga sa-i mai poarte, astia sunt bolnavi psihic, eu n-as recolta nimic de la ei, mai degraba as adauga.