| DeeaLove08 a întrebat:

Am auzit ca daca ma spal dimineata si seara cu sapun pe fata imi trec cosurile. dar e adevarat ca mi se deshidrateaza tenul daca folosesc sapun? fuditza pentru cel mai bun raspuns.si daca da ce creme de hidratare pot folosi dupa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| yumeee a răspuns:

Vai, cine ţi-a spus porcăria asta?
Nu e adevărat. Am făcut şi eu asta când aveam vreo 14 ani, m-am spălat cu săpun, vreo 3 zile, şi apoi pielea nu mai suporta şi m-am ales cu o eczemă de numa-numa. Tu practic îţi usuci tenul în exces, şi, ori o să îţi iasă şi mai multe coşuri, tenul reacţionând, ori vei păţi ceva asemănător cu ce păţisem eu.
Pentru coşuri, înainte de a aplica loţiunile potrivite, fierbe un ceai de muşeţel şi stai cu faţa în aburii respectivi până nu mai abureşte, pentru a-ţi deschide porii, produsele respective fiind astfel mai eficiente.
Dacă problema cu coşurile de de proporţii mai mari, vizitează un dermatolog. Îţi ia 5 min un consult, şi nu trebuie să te mai agiţi tu căutând remedii în stânga şi-n dreapta. Eu am probleme dermatologice (piele sensibilă) şi mereu am apelat la dermatolog, e mai uşor decât să încerc chestii din auzite.

3 răspunsuri:
| gHelena a răspuns:

Sapunul nu este o solutie pentru a scapa de cosuri. Iti recomand sa te demachiezi in fiecare seara cu un gel antiseptic si sa folosesti o crema hidratanta, marca Gerovital. In rest, poti alege si una dintre mastile prezentate aici: http://www.divahair.ro/frumusete/cosmetica. Ai grija de tine.

| xtina a răspuns:

Foloseste un sapun cu ulei de masline, Dove e bun pentru fata.
Foloseste o crema cu extracte de propolis, este hidratanta si relaxantawinking

| KimK a răspuns:

Da iti trec, cosurile si da e aevarat ca ti-se deshidrateaza tenul.
eu imi dau cu reviken.
fundita?batting eyelashes