| llleo a întrebat:

Am auzit ca exista un test/evaluare care iti poate spune daca ti s-a oprit cresterea in inaltime, daca mai cresti, daca ti s-au oprit cartilajele din crescut, ceva de genu. Daca exista, unde pot sa fac evaluarea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"exista un test/evaluare care iti poate spune daca ti s-a oprit cresterea in inaltime" - spune-ne vârsta!

| Sophieka a răspuns:

Buna

Este adevarat, stiu ca, cativa cunoscuti si-au facut cu ani in urma dar nu mai tin minte exact. Cel mai bine mergi la medicul de familie, ii spui ca doresti sa iti faci un test pentru a stii daca mai ai posibilitatea sa cresti in inaltime dar nu stii la ce tip de medic sa mergi si ii ceri trimitere.

Succes si numai bine!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Sophieka):

Posibilitatea de a creste in inaltime dupa 16 ani este sportul (la care trebuie sa sari, sau inot) in combinatie cu vitamine. Va rog sa-mi scuzati cuvintele daca le folosesc gresit, ma enerevaza troll ala de ceva vreme.

| Sophieka a răspuns (pentru anonim_4396):

Buna,

Da poate fi si sportul dar nu neaparat, pentru ca am intalnit persoane care s-au inaltat si la 18-19 ani, nepracticand niciun sport.

Da, din nefericire, uscaturi sunt peste tot. L-am raportat pe individ, raportati-l si dvs. si poate il vor elimina de pe site moderatorii TPU.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai cresti pana la 25 de ani, sau se opreste la 14-16, daca nu faci vreun sport.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci mai esti prin zona.