| anonim_4396 a întrebat:

Am avut covid acum 3 luni iar acum am rămas însărcinată.
Cât timp am avut virusul am fost internată la spital imi era rău si nu puteam sa respir.
Am citit pe internet ca multe femei au nascut prematur, din cauza la anticorpi.
Aveți idee dacă virusul are vreun impact asupra sarcinii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu stim noi asta, depinde de organismul tau daca ai produs anticorpi, de ce ai ramas insarcinata daca ai avut covid? Covidul daca il faci, ramîi cu sechele pe viata, nu trebuia sa te grabesti cu sarcina, numai puteai astepta doi ani cel putin? Sa vezi cum evoluezi tu după boala, ai facut vaccinul sau nu? Anticovid.

| Floridori a răspuns:

In primul rand, felicitari pentru sarcina!
In al doilea rand, inca nu exista date suficiente pentru a determina daca virusul ar putea influenta parcursul sarcinii.Din datele adunate pana acum, nu pare sa aiba niciun impact negativ, in afara faptului ca unele femei cu covid au nascut prematur.Totusi, este vorba de femei care au avut covid in timpul sarcinii, in special in al doilea trimestru.Insa nu s-a determinat daca in absenta virusului, acele femei nu ar fi nascut prematur oricum.Este totusi de luat in calcul acest risc.
Faptul ca ai avut inainte de sarcina nu ar trebui sa aiba un impact atat de mare.Cel mai bine ar fi sa nu te stresezi de pe acum cu asta.Fiecare sarcina este unica, fiecare organism este unic.Important este sa mergi la controalele din timpul sarcinii si sa asculti sfaturile medicului tau.
Multa sanatate si sarcina usoara!

| Crackman a răspuns:

I-ai creat si celui mic anti corpi
Nu qre nimjc

| CIaudiu a răspuns:

Vreau sa te intreb ceva din pura curiozitate caci oricum raspunsul dat de @Floareasoarelui26 este unul foarte bun si practic ce as spune ar fi in plus. Deci, inainte de a contracta virusul, credeai in aceasta pandemie?

| Teo29 a răspuns:

Nu exista risc