| anonim_4396 a întrebat:

Am avut o mica receala si mi s-a infundat urechea (nu ma doare, este doar infundata). Am fost la doctor si mi-a dat urmatoarele medicamente: ParaSinus (3 x zi), Fromilid (la 12 ore) si Vibrocil (picaturi nazale, 3 x zi).
Sambata am o petrecere la un foarte bun prieten. Cum as putea intrerupe tratamentul?
Cineva mi-a spus sa nu mai iau Fromilid (antibiotic) de vineri si sa reiau de duminica? Cu celelalte doua cum procedez?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Empathizer a răspuns:

Singurul medicament pe care il poti intrerupe in ziua petrecerii este Parasinus, pentru ca are clorfeniramina, care nu trebuie asociata cu consumul de alcool. Fromilidul sa nu il intrerupi in niciun caz. Ai doar grija ca la petrecere sa consumi alcool in cantitati moderate, fara sa-i tragi o betie.

| AK47 a răspuns:

Tratamentul l-am inceput ieri si trebuie urmat o saptamana.

| scumpikasmyle a răspuns:

Intreaba medicul daca ai putea sa nu urmezi tratamentul doar p/u o zi