| Amiiiutzza a întrebat:

Am avut unghii cu gel si le-am dat jos. Iar cand mi-am dat unghia cu gel jos mi s-a rupt un pic si unghia mea naturala si imi curge sange. Va rog spuneti-mi ce sa fac

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

1 dezinfectare
2 pansare
3 lasă mieunatul

| dullcat a răspuns:

Cureti zona si pui un bandaj.Iti va creste unghia la loc in timp.

| IonelaIasmina a răspuns:

Bună!
Nu-i nimic, nu contează cât s-a rupt din unghie, pentru că oricum îți trece.
Bandajează-te puțin, și...lasă să treacă câteva zile ca să se usuce pielea acolo să nu te mai usture...
Apoi...peste ceva timp(O lună, două) o să-ți crească la loc unghia!
Baftă, și....altădată nu îți mai da tu singură unghiile cu gel jos.
Seară faină!

| LarisaChe07 a răspuns:

Daca este ceva minor, stai asa, trece de la sine in cateva zile.
Daca s-a rupt mult, du-te la medic si iti zice acolo.