| Iunix a întrebat:

Am băut două căni cu cafea la ora 21:00. M-a luat somnul fără probleme. Nu a avut niciun efect. Acum m-am trezit doar pentru că am adormut aiurea în fund pe canapea.
Deci... cred că sunt imun la cafea deşi am făcut-o tare. Beau cafea extrem, extrem de rar. Am 22 de ani şi pot să număr pe degetele de la o mână dățile în care am băut cefea în toată viața mea. Energizantele de asemenea au efect 0.

Din păcate în general am o senzație de somnolență şi slăbiciune psihică cu o capacitate de memorare şi concentrare scăzută. Toate astea din cauza serviciului pentru că nu reuşesc să dorm mai mult de 6 ore.
Țin minte că mai de mult când am avut concediu o săptămână şi am dormea de la 2 noaptea până la 10 ziua eram alt om, puteam să gândesc şi să memorez mult mai uşor.

Ce trebuie să fac ca să aibă efect cafeaua?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Sa nu mai bei cafea, mai ales seara. Si tare, dupa cum spui. Acestea sunt efectele.

| doctorandus a răspuns:

Dap, si eu daca sunt obosit pot sa beau doua espresso si tot dorm bustean.

| Digikey a răspuns:

Sa schimbi job-ul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cafeau iti da ceva energie., dar daca esti foarte obosit Poti sa tot bei ca tot degeaba. Si eu am patit asa., rupt de oboseala voiam sa mai stau sus cateva ore am bagat cafele dupa care tot m-a lovit somnul.
Sunt unii care beau cafea special inainte de somn., ca cica ar dormi mai linistit.

| VasileDumitrescu a răspuns:

Gasesti pe siteul https://nootropiceromania.com/ informatii si solutii pentru tratarea somnolentei. Nu i mai da cu energizante ca distrugi inima si ficatu!

| doctorandus a răspuns (pentru VasileDumitrescu):

Lol, eu am cumparat recent multe cutii de Red Bull fara zahar. Daca e sa aiba un efect asupra inimii mele, este unul de linistire. Serios, am ceas care-mi masoara pulsul.

Bine, sunt adult, n-as recomanda cafeina la copii si adolescenti.