| Bâra_Andrei_2000 a întrebat:

Aseara am calcat intr-un cui, rana este superficial dar inca simt durerea si rana este rosie, ce ma sfatuiti sa fac, rana este ca o intepatura de ac, trebuie facut anti tetanos?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| conaltura09 a răspuns:

Inevitabil ar trebui sa ti faci acel vaccin daca durerea persista, insa intre timp incearca sa dezinfectezi rana, iti recomand sa pui putina benzina pe o vata si sa atingi circular in zona afectata.

6 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Anti-tetanosul trebuia facut demult. Nu mai sta pe gânduri!

| GouDidodino a răspuns:

Fa antitetanos, nu mai sta pe ganduri

| christine99 a răspuns:

Daca era un cui ruginit sau murdar, ar fi bine sa te duci la spital sa-ti faca vaccinul.

| Bobbye a răspuns:

Incearca sa dezinfectezi cu rivanol. Iar daca rana/durerea persista, trebuie sa te interesezi ce este de fapt acolo.

| Anee1667 a răspuns:

Bună.
Încercă să dezinfectezi cu spirt sau betadină şi aplica gheaţă sau comprese cu apă rece, dacă va fi încă inflamat îţi recomand să faci anti tetanos.

| Roxana19928 a răspuns:

Da, daca nu ai facut vaccinul mergi si fa-l neaparat! Tine rana curata, dezinfecteaza cu betadina si daca pui plasture repeta procedura zilnic pana se vindeca, adica spala rana, pune betadina si apoi bandaj/plasture.