| Acvila149 a întrebat:

Am calcat intr-un cui ruginit acum 3 zile.Imi poate spune cineva simptomele tetanosului sau cum ne putem da seama ca suntem infectati? Mentionez ca am mai facut anti tetanos acum 7 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Prima data, rana este imediat spalata, bine curatita si dezinfectata.

Daca este nevoie, se panseaza, dar pansamentul trebuie schimbat zilnic, daca e posibil si de doua ori.
Rana trebuie urmarita: daca incepe sa se faca rosu intens in jur, daca incepe sa faca puroi sau porneste o linie neagra spre partea superioara a membrului, atunci imediat trebuie mers la urgenta!

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Fuga la medic! Saptamana trecuta o fetita a murit exact de la asa ceva, fiind examinata si tratata superficial, si plimbata intre 4 spitale!
Nu mai amana si mare atentie la simptome!
Mare atentie, nu toate spitalele au vaccin antitetanos! Cumpara-l mai bine inainte de a merge la spital, sa nu risti sa auzi ca nu il au!

| CuriousStuff a răspuns:

In primul rand fugi la urgente pentru un vaccin.
In al doilea rand, dupa ce vezi semnele tetanosului deja e cam tarziu ca sa mai faci ceva, si daca faci oricum ramai cu sechele foarte urate. Si nu ma refer la cicatrici. Iti afecteaza sistemul nervos, poti sa ramai o leguma sau chiar deces. Asa ca nu e de joaca. Nu degeaba se face antitenos gratis la urgente, cand un vaccin e peste 200 de lei. Tocmai pentru ca sa nu apara boala. Mai bine previ decat sa urmaresti simptomele.

| untu a răspuns:

Daca ati calcat pe un cui trebuie sa mergeti imediat la baie si sa va spalati bine, bine de tot cu apa calda si cu sapun. Apoi dati cu un spirt sau alt dezinfectant (BANEOCIN) si sa va pansati zilnic si apoi urmariti evolutia rani! Cred ca veti fi bine si nu vi se va intampla nimic daca procedati mai bine de cele spuse de mai sus!

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Vaccinul antitetanos de acum 7 ani nu mai este valabil, si-a pierdut efectul. Mergi la urgente, nu astepta programari.

| OaieBlonda a răspuns:

Febra, dureri de cap. Dar să stii ca poate duce la deces. Du-te la un medic pentru a face injectia.