| Vali400 a întrebat:

Pe la ora 10 dimineata mi-a intrat varful unui ac ruginit in picior si am mers la spital sa imi faca injectie anti-tetanos. Intrebarea e daca pot cumva sa inot...se infecteaza cumva rana sau pot sa patesc ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Timp de cateva zile - pana ce se inchide normal rana - nu este recomandat sa inoti.
Apa din bazin /lac /rau /parau (fiind expusa la soare si caldura) este mediu propice pentru dezvoltarea microorganismelor si te poti infecta la o rana deschisa.

1 răspuns:
| curioasa210 a răspuns:

De regula apa vindeca rana. Depinde cat de adanc ti-a intrat. Daca este putin poti, daca este mult nu iti recomand. Consulta un medic.