| anonim_4396 a întrebat:

Am cazut acum vreo luna de zile pe gheata si, in cadere, am pus cotul.In sfirsit, mi-a amortit toata mina, m-a durut cotul dar durerea mare era in umar.Am continuat sa fac sport dar durerea a persistat mereu.Sotia imi spune ca gem prin somn de fiecare data cind ma intorc sau imi misc mina.Acum ma doare in anumite pozitii si prima data cind incerc sa ridic ceva ma rupe dar daca fortez dispare durerea insuportabila si ma doare mai putin.Mentionez ca n-am crezut sa ma doara atit de mult timp.Sint omul care nu vrea sa apeleze la medic pentru orice. Ce as putea face singur?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Nu prea apelezi la medic dar acum ar fi necesar, mergi si-ti fa o radiografie nu sta pana se agraveaza

| ana75 a răspuns:

Trebuie sa consulti un ortoped, eventual sa faci o radiografie care te poate lamuri.

| Mihaela88 a răspuns:

Dacă durerea a persistat atât de mult cred că ar fi cazul să mergi la un medic.Anul trecut tot cam pe vremea asta am căzut și m-am lovit la cot.Seara când am crezut că mor de durere am fost la spital.Peste o săptămână urma să plec în Irlanda și mi-era teama ca am vreo fractură, așa că am mers la spital.Nu a fost fractura. însă nici mult nu mai era.Și acum mă mai doar uneori, dar nu este o durere intensă. Deci cred că nu ar fi o idee rea sa consulți un medic, mai ales ca genul ăsta de căzături sunt destul de "păcătoase". Singurul lucru pe care l-ai putea face acasă este să te masezi cu diferite unguente sau să-ți pui comprese și să rabzi în durere.Și vorba aia - mai bine mai târziu decât niciodată.happy

| Shatzie a răspuns:

Bravo! Unde ai invatat sa te sprijini in cot cand cazi? Sau voiai doar un pretext ca sa "te doara-n cot"?
Acum, serios vorbind, e posibil sa-ti fi fisurat vreun os pe-acolo, iar asta numai la o radiografie se poate vedea. Desi, daca a trecut atata timp de la cazatura, osul a inceput deja sa se prinda la loc. Durerea provine, cred, de la faptul ca, nefiind imobilizat la timp, se prinde aiurea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Alinutza,dar nu-i din invatatura.E din cauza timpului c-a fost totul la viteza.Mi-au plecat picioarele-n fata si am venit pe spate si cum capul nu-l puteam pune,mai ales pe ceafa,am ales si eu coatele, ca omul, na si eu acolo.

| anamaria_5615 a răspuns:

Si eu am cazut pe gheata la patinoar in 31 ianuarie si am pus amandoua maini in spate dar am cazut mai rau pe stanga, pe cot. m-a durut tot in zona umarului si m-am dus la medic, am avut osul bratului fracturat langa umar si am stat badajata pana la sfarsitul lunii februarie. nici acum nu pot sa imi duc mana dupa cap dar nu ma mai doare daca o misc cum ma durea inainte. daca ai avut fractura, sa stii ca se recuperaza in mai mult de o luna, asta in cazul in care nu ai alte complicatii. cred ca ar fi cazul sa iti faci o radiografie si sa mergi la un ortoped.