| justgabriela a întrebat:

Am cervicita. Luna trecuta am fost la ginecolog iar acesta mi-a dat ovule polygynax pentru tratament. Acum am fost sa vad daca a trecut rana, dar se pare ca nu. Doctorul mi-a recomandat sa fac testul Papa Nicolau. Pentru ce?
Credeti ca ovulele nu erau destul de puternice sau am ceva grav? Doctorul a spus ca trece ff greu.
A si inca ceva. Eu nu am vreo secretie abundenta, cum am auzit ca ar trebui sa fie.
Am cauze sa ma ingrijorez tare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
21 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

1)Papanicolau este pentru depistarea anumitori boli sau celule canceroase.
2)Secreția nu trebuie să fie abundentă!
3) Fă ce a zis medicul!

| Bluebutterfly80 a răspuns:

Oofff, imi pare foarte rau ca treci prin atatea complicatii! sad
testul se face intr-adevar pentru depistarea celulelor canceroase!
este obligatoriu sa-l faci inainte sa primesti tratamentul pentru cervicita!
dar nu te speria, toate femeile il fac, asta nu inseamna ca ai ceva grav! mai mult ca sigur va iesi negativ si vei primi un tratament mai puternic pentru cervicita!
te pup si Doamne ajuta sa te faci bine! trebuie sa te faci! esti tanara si o sa vezi ca o sa fie bine! kiss

| justgabriela explică (pentru Bluebutterfly80):

Chiar ti-am simtit lipsaaa! of, da, se pare ca numai ghinion am. Poate reusesc sa ma tratez de cervicita asta. Vineri fac testul ..si sper sa primesc vesti bune. Mi-a ajuuns pana peste capppp. AI idee cam in cat timp vin rezultatele?

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pentru ca o rana pe col care nu trece poate fi leziune precanceroasa sau canceroasa. Ovulele sunt foarte bune, dar nu toate leziunile trec. Ovulele erau pentru o cervicita bacteriana sau micotica. daca ai o infectie cu HPV (virusul care determina cancerul de col uterin) aceasta nu trece decat cu operatie. Daca rana nu s-a vindecat sau testul papanicolaou nu este normal, ai motive serioase de ingrijorare, fiindca ranile astea evolueaza adesea urat, necesitand operatie ca sa nu devina cancer

Brigaela
| Brigaela a răspuns (pentru Bluebutterfly80):

Daca exista o inflamatie masiva, se da intai un tratament antibacterian si apoi se face testul, fiindca o infectie bacteriana poate masca un cancer la debut. Abordarea este corecta: tratament local si daca nu apare vindecarea, test Papanicolaou, fenotipare HPV si apoi, in functie de rezultate, tratament suplimentar daca HPV este negativ, Papanicolaou normal si femeia nu are alti factori de risc pentru cancerul de col (cum ar fi viata sexuala inceputa prea repede, alta infectie genitala, parteneri multipli) sau colposcopie cusau fara biopsie daca rana nu se vindeca, sau papanicolaou nu este normal sau are factori de risc suplimentari

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Testul implică recoltarea unei probe de la nivelul colului uterin. Medicul, ginecologul sau asistenta folosesc o periuţă specială sau spatulă cu ajutorul cărora recoltează cu blândeţe câteva celule de pe suprafaţa colului uterin. Acestea sunt examinate ulterior la microscop în vederea identificării anomaliilor celulare precoce. Dacă exista astfel de anomalii, vei fi contactată în timp util şi sfătuită cu privire la necesitatea efectuării unor teste ulterioare şi, eventual, instituirea unui tratament.
Secreţia nu trebuie să fie abundentă.
Faci ce a spus medicul, el ştie cel mai bine ce-i de făcut.
Te pup!

| Bluebutterfly80 a răspuns (pentru justgabriela):

Uite, si-a facut o prietena a mea si i-au venit rezultatele in 10 zile! dar ea e din constanta, iar proba a fost trimisa spre analiza la Bucuresti! acum nu stiu tie unde iti analizeaza proba! ea acuza dureri si sangerari dupa fiecare act sexual si tot asa i-au spus sa faca papanicolau obligatoriu! dar i-a iesit negativ si va primi tratament pentru ceea ce o supara pe ea!
deci nu te panica! medicii sunt obligati sa te trimita sa faci testul, daca nu ti-a trecut cu ovulele respective! asta e regula, nu te-a pus doar pe tine sa il faci!
intre timp ai grija de psihic! sa nu cedezi! indiferent cate ganduri negre iti vin in cap, inlatura-le fortat, gandeste-te ca esti tanara, esti puternica, exista multe tratamente si trebuie sa te faci bine! happy

| justgabriela explică (pentru Bluebutterfly80):

Ma gandesc la cancer, cancer sad. of...Incerc sa ma incurajez ca orice ar fi se poate trata cu pastile. dar :-s nu stiu. astept rezultatele si sper sa fie negativ. iti multumesc iar. te pup:*

| Bluebutterfly80 a răspuns (pentru Brigaela):

Ai perfecta dreptate! insa nu are nici macar 18 ani! este un copil traumatizat si foarte speriat de ceea ce i se intampla! este logic ca isi va face testul, dar sigur in capul ei se dezvolta acum ideea ca are cancer! si nu trebuie sa gandeasca asa! trebuie sa ia emotiile pe rand! si i s-au intamplat atat de multe in ultimul timp incat are nevoie de sprijin moral!
eu sper sa ii iasa bine papanicolaul!

Brigaela
| Brigaela a răspuns (pentru justgabriela):

Sper sa fie bine. Iti urez succes si multa rabdare in tratarea acestei probleme.

| Bluebutterfly80 a răspuns (pentru justgabriela):

Eram sigura ca asta gandesti! tocmai i-am postat Brigaelei un raspuns! daca il citesti, o sa vezi!
mama ta stie? macar cu ea poti sa vorbesti despre asta?

Brigaela
| Brigaela a răspuns (pentru Bluebutterfly80):

Daca are sub 18 ani si este activa sexual, ba mai are si cervicita, din pacate este din categoria cu riscul absolut maxim. trebuie sa fie constienta ca asta este un risc semnificativ si ca, daca are cumva sub 17 ani si jumatate, acest risc il va avea toata viata si practic va trebui sa ramana permanent in atenta supraveghere ginecologica si sa se obisnuiasca cu acesta responsabilitate maxima. Ea zicea ca s-a saturat si o cred, dar practic trebuie sa inteleaga incet-incet ca daca si-a inceput viata sexuala mai devreme de 17 ani si jumatate, n-a folsoit de fiecare data prezervativ macar pana la 18 ani si s-a ales cumva cu o infectie cu HPV, problemele astea vor persista toata viata si cam asta va fi ritmul normal de viata: Papanicolaou de 2-3 ori pe an pentru a evita ceva mai rau. Este greu, dar necesar, iar o relaxare inutila o poate costa viata. E important sa fie informata si sa stea mereu in alerta. Stiu ca-i greu stresul asta, dar este o alegere pe care o faci cand iti incepi viata sexuala si oricum, e mai usor decat stresul de a face chimioterapie. iar tinere de 19-25 de ani cu cancer de col sunt atat de multe incat situatia este, la nivel national, dramatica.

| justgabriela explică (pentru Bluebutterfly80):

Nu, nu pot vorbi cu ea despre asta. ma tot gandesc de ce nu si-au facut ovulele alea efectul... le-am luat 12 zile si na, nu stiu. Oricum sunt cu psihicul la pamant nici infectia asta urinara nu s-a dus. Am atatea infectii, boli, nici nu stiu cum as putea sa le mai iau pe rand. Poate imi trec si mie odata si odata.

| Bluebutterfly80 a răspuns (pentru Brigaela):

Se cam incadreaza in categoria de care ai vorbit! vineri isi face testul, constientizeaza seriozitatea problemei, nici vorba de relaxare! dar daca nu are un sprijin moral oricat de mic va claca psihic! si asta nu o va avantaja deloc! exact cum mi-a scris mai sus, ea se gandeste acum doar la faptul ca are cancer! nu este in regula asta! pana nu are rezultatele clare trebuie sa fie si putin optimista, nu sa inceapa sa-si scrie testamentul!

| Bluebutterfly80 a răspuns (pentru justgabriela):

Hei, dupa furtuna trebuie sa iasa si soarele, nu? prietenul iti este alaturi?
nu stiu, nu este bine sa te consumi de una singura! ai nevoie de cineva care sa fie langa tine si sa te sprijine! mama ta nu stie deloc ca ai fost la ginecolog?

| justgabriela explică (pentru Bluebutterfly80):

Dada, din fericire prietenul meu imi suporta toate aceste toane. Nu ma lasa, a mers cu mine de fiecare data la ginecolog, a platit pentru tot, desi nu avea nici un motiv. imi este alaturi si ma incurajeaza foarte tare. El a avut dreptate si in legatura cu sarcina si imi doresc din tot sufletul sa aiba dreptate si acum. Am noroc ca il am alaturi deoarece de una singura nu suportam. Cu mama nu vorbesc. E complicat in familie la mine...de aia nici nu vreau sa am ceva grav. nu vreau sa ii implic pe ai mei pentru moment. Stiu ca sansele de cancer sunt crescute dar eu mi-am inceput viata sexuala de 2 luni. cat de inaintat poate fi?

| Bluebutterfly80 a răspuns (pentru justgabriela):

Ma bucur ca nu esti singura si il felicit pe prietenul tau pentru maturitatea de care da dovada! acum, noi nu ne putem da cu presupusul despre rezultat!
medicul este cel mai in masura sa faca asta! dar nu esti singura care a patit asta si dupa test s-a dovedit ca nu e cancer! deci nu este o regula! sculta-l pe prietenul tau...cei din exterior vad mai realist situatia, pe cand tu tinzi sa te ingropi singura! cred ca ai imunitatea foarte scazuta de s-au prins toate de tine acum! dar si asta se poate schimba! insa nu cu ganduri negative!
mergi vineri si fa testul si nu mai amana niciun alt control!

| justgabriela explică (pentru Bluebutterfly80):

Asa am sa fac iti multumesc din suflet. Imi place mult de dvs. Sunteti si realista dar si fff optimista. este nevoie si de oameni din acestia pe site. Mi ati mai ridicat moralul. Sper ca totul sa fie bine. Intre timp ce as putea face ca sa imi cresc imunitatea?
pupici:*

| Bluebutterfly80 a răspuns (pentru justgabriela):

Hai sa-ti spun ceva! si eu am trecut prin momente foarte grele in viata si pentru ca nu am stiut sa le gestionez si m-am scufundat intr-un negativism major, am avut mult de suferit pentru ca mi-am facut rau singura! tarziu am inteles cat de mult conteaza optimismul si cat rau facem psihicului cand ne gandim numai la tragedii si necazuri! cu cat te gandesti mai profund ca esti bolnav, cu atat te imbolnavesti mai tare!
asa ca iti spun din propria experienta! stiu ca iti tremura sufletul, ca simti ca iti bate inima in gat de frica dar obliga-te sa gandesti pozitiv, ca treci si peste asta, cu ajutorul medicilor, al prietenului tau si nu in ultimul rand al Celui de sus!
pentru imunitate cat mai multe fructe si legume proaspete! echinaceea este foarte buna pentru cresterea imunitatii. o gasesti sub forma de capsule la plafar dar si la farmacie!
insa deocamdata, ai grija cu alimentatia! fa-ti intai testul, apoi sa vedem ce tratament ti se da si dupa, poti incepe sa iei si echinaceea sau chiar unele suplimente de vitamine!
sa stii ca eu te voi ajuta oricand! realizez cat de greu iti e...esti atat de tanara...
meriti sa fii sanatoasa si fericita si sunt convinsa ca asa va fi! happy

Brigaela
| Brigaela a răspuns (pentru justgabriela):

Nu poti avea cancer dupa doar doua luni, dar poti avea o leziune precanceroasa care sa aiba nevoie de tratament chirurgical. Trebuie sa discuti cu parintii, fiindca asta te depaseste mult si vor trebui sa semneze daca te vei opera. Iti trebuie neaparat test HPV daca la doar doua luni de viata sexuala ai avut cervicita. inseamna ca paretnerul tau ti-a transmis ceva infectii venerice, altfel e imposibil, probabil analizele lui nu erau exact la zi, asa cum era necesar.
Acum probabil n-ai cancer, dar vei ramane cu probleme de lunga durata si probabil va trebui sa faci mereu tratament. Nu poti face asta singura daca esti minora. In primul rand fiindca implica mari responsabilitati, iar in al doilea rand fiindca costurile sunt extrem de mari si, din pacate, nu pot fi acoperite de casa de asigurari. Numai o fenotipare HPV costa vrei 6 milioane si poti avea nevoie de 4-5 teste repetate pana sa te asiguri ca n-ai infectia.