| Andreea1095 a întrebat:

Am citit din diverse surse ca apa cu lamaie taie pofta de mâncare așa ca am zis sa încep si eu sa beau așa ca am băut o cana de apa călduță cu jumătate de lămâie stoarsa pe stomacul gol apoi 3 ore nu am simțit nici cea mai mica urma de foame deși înainte sa o beau îmi era.Sa fi fost efectul ei sau doar o coincidenta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Samariteanul a răspuns:

Depinde,probabil efectul ei.Eu beau apa cu lamaie cand imi este greata si aici e destul de buna, dar si in cazul tau a functionat.Mai incerca si in alte zile si te vei convinge daca a fost o coincidenta sau nu.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Apa calda cu lamaie sau apa sarata se bea dupa o betie zdreavana, pentru a e face sa vomiti si sa scapi mai repede de mahmureala. big grin

Pentru a slabi, faci seara 1-2 litrii de limonada cu apa + lamaie (+putin indulcitor) amestecat, lasi sa stea pana dimineata.
Incepand de dimineata, in loc sa mananci, bei cat mai mult din limonada, pana se termina tot.
Cand s-a terminat, poti manca ce- si cat ai pofta.

Cura de mai sus o faci timp de 2 saptamani, dupa care pauza o saptamana.
Se repeta pana ce ajungi la greutatea dorita.
Scaderea de greutate va fi stabila, intre 1-3 kg saptamanal.

| Speed99 a răspuns:

Eu cred ca este doar efectul Placebo, care spune ca daca ai fost convins ca un medicament te va vindeca, si astepti schimbari, se produc reactii psihologice in sub-constient care chiar pot sa te faca sa crezi ca tratamentul chiar te ajuta. Asa e si cu apa cu lamaie.

| teo530 a răspuns:

Eu zic la fel ca Samariteanul

| DrGoogle a răspuns:

Ma uitam pe un asa zis arzator de grasimi si scria cam asa primele 2-3 kg le pierzi de la efectul placebo laughing

| Crisstinayy12 a răspuns:

Serios? 1-2l de lămâie? Mori frate și îngrași. Dimineața bea un pahar cu apa pe stomacul gol și după fiecare masă.Să consumi 1-2 l de apa pe zi, apa tine locul mâncării iar dacă este folosita in exces dăunează greutatii, din cauza lichidului.Este foarte ok sa ne hidratam.
Această rețetă poate sa mai include niste exerciții de sport