| rosesonfire a întrebat:

Am dat cu lama peste niste cosuri pe picioare si s-au rupt. Am atins si o alunita, dar nu are nimic.
Sunt sanse sa ma infectez de la cosurile rupte? Am rupt vreo 4...si am taiat si la subrat unul...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Este posibil! --- dar, daca le dezinfectezi( apa oxigenata, spirt medicinal, rivanol sau aplicand orice crema cu antibiotic) nu se vor infecta. Numai bine!

| Eduard a răspuns:

laughing Asta nu am mai auzit-o. Faci misto?
Daca e lama dezinfectata e o sansa mai mica insa se poate infecta sau cel putin te va manca oribil. Trateaza-le ca sunt ca niste rani si nu-ti fa placea ca vor ramane semne.
Ai facut o prostie, ca sa zic asa... dar in fine. Daca le tratezi si nu te iriti nu va exista nici-un risc.

| LenaleMinato a răspuns:

Da,sunt sanse sa se infecteze, sa nu mai faci asa ceva

| Kiddzutsa a răspuns:

Nu sunt cosurihee hee, sunt orifici ale parului, daca vezi unu, rupel cu unghia si ai sa vezi ca iti va iesii un par mic, nu nu se infecteaza daca nu iti picioru in mizerie sau. porii sunt deschisi si da poti sa te infectezi, dati cu niste crema absorbenta pe picior pentru ca acele cosuri o sa isi faca o capa groasa pedeasupra si inchisa la culoare si va sta urat.
Sper ca te-am ajutatbig grin

| k1lNld3r a răspuns:

Pai daca ai rupt cosuri nu e nmc dar daca ai rupt alunita s-ar putea sa apuci cancer nu te speria mici sanse sa prinzi cancer. Sper sa nu ai nmc BAFTA!

| pinky_2278 a răspuns:

Doamne ce scarboasa poti fi fato... dumnezeule chestii ca astea nu se pun pe un site public. Puteai sa o intrebi pe mama ta sau pe altcineva dar nu pe noi.Inteleg ca ai probleme dar nici chiar asa.Chiar daca nu te cunoastem.e urat sa pui o asa intrebare.Eu as fi fost oarecum jenata daca as fi pus o intrebare ca asta.Aaaaa.si apropo:numai rupe fato cosurile si mai ales alunitele.ce esti handicapata de le tot rupi? ciau:*