| john_1578 a întrebat:

Am de facut un tratament injectabil cu Ampicilina pentru o infectie respiratorie. M-ar interesa cum este injectia mai putin dureroasa, nu numai Ampicilina ci si toate injectiile de tip pulbere: Penicilina, Oxacilina, Moldamin etc. Este mai lejera cu apa distilata decat cu ser fiziologic? Sau invers? fundita

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Daria a răspuns:

Eu am facut in vara asta tratament cu Penicilina G, deci iti spun ca nu m-a durut aproape deloc. Mi le-a dizolvat cu apa si cu gentamicina(o subst.care amelioreaza foarte tare durerea). Deci poti sa ii spui doctoritei/asistentei care iti face sa iti dizolve cu apa si gentamicina si n-o sa te doara.In schimb moldaminul e dureros, dar nu pe loc ci a doua zi te doare muschiul de innebunestistraight face Daca faci moldamin sa iti pui imediat dupa ce faci compresa cu apa rece.Iti doresc succes, si daca mi-ai ascultat sfaturile in leg.cu gentamicina n-o sa te doara deloc.Si eu am plans la inceput cand am aflat ca trebuie sa le fac dar nu m-a durut.
:*

2 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Ampicilina este un antibiotic ce se dizolva cu ser fiziologic si se poate administra atat pe cale intramusculara cat si pe cale intravenoasa. Facuta intravenos, se dizolva in 20 ml. de ser si nu simti absolut nimic in timpul administrarii. Ideal ar fi sa gasesti o asistenta care sa-ti puna o branula( costa 3 lei).