| Tanner a întrebat:

Am de fel o frunte mai lata.Problema este ca uneori, de la depărtare pare foarte lata dar de aproape în oglinda nu pare asa.Care e adevărul? Cumva de la depărtare e o iluzie din cauza luminii sau pur și simplu mi se pare

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| scully a răspuns:

Pentru că de la distanță, ochiul focalizează imaginea de ansamblu, adică întregul tău corp, cap, frunte, etc. Pe când atunci când te privești de aproape în oglindă, ochiul tău nu mai poate percepe imaginea întreagă, exact așa cum, atunci când privești o pagină de carte, spre exemplu, nu poți vedea tot conținutul odată, adică "îți plimbi ochii" pe ea și observi bucăți din ea. Tot așa se întâmplă și cu reflexia din oglindă, sau cu pozele făcute de aproape, ochiul tău focalizează doar "bucăți din tine", adică păr, față, etc. și fruntea nu mai pare mare atunci când ochiul se concentrează pe altceva.

| Violleta2022 a răspuns:

Lasa-ti breton, si problema este ca si rezolvata, nu ti se va mai parea atat de lata!
Este doar o senzatie optica denaturata de unghiul din care privesti.