| AdreAdre a întrebat:

Am de luat pastile sub forma de capsule...dar sunt prea mari si nu le pot inghiti. Daca o tin in gura cu apa vreo 20 secunde ea se inmoaie si o pot inghiti...e bine daca o inghit inmuiata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Nu are nimic. Poti sa o inghiti inmuiata, nu se intampla nimic rau.
Isi va face efectul la fel ca si inainte.happy
Nu iti face griji.

| fdhgcvnb a răspuns:

Hei! De vreme ce doar le înmoi puțin în gură, nu cred că fie o așa mare problemă, dar important e să nu sfărâmi/pisezi pastilele și să le amesteci cu apă, alte lichide sau alimente, să nu le rupi, să nu le mesteci, etc. ci să le iei așa cum ți-a spus medicul sau cum scrie pe prospect (unele medicamente de exemplu, trebuie să le mesteci sau să le lași să se topească pe limbă, pe altele nu trebuie să le iei dacă ai consumat produse lactate, ș.a.m.d.).
https://sanatate.bzi.ro/......-lua-59307
http://www.descopera.ro/......ialistilor
http://www.romaniatv.net/......50621.html
http://ziarullumina.ro/......17072.html

| CuriousStuff a răspuns:

Doar pentru ca multa lume piseaza pastile intre doua linguri ca sa le poata lua nu inseamna ca e si bine ca fac asta, nu e deloc recomandat sa le modifici in niciun fel, ca pastilele alea au o anumita forma si un anumit invelis pentru ca acele forme si invelisuri au un scop foarte precis, nu sunt degeaba.
De exemplu acelasi medicament insa in forme diferite (adica unul sa fie perfect sferic si unul o sfera aplatizata sau asa alungit) poate sa dea efecte diferite chiar daca inauntru e exact aceeasi substanta. Medicamentele nu sunt facute la intamplare, e munca multa in spatele formei si a acelei capsule. De exemplu capsula poate sa fie facuta sa reziste mai mult, si sa ajunga pana in intestin si doar acolo sa se deschida si sa elibereze substanta, alta capsula poate se deschide in stomac, tu daca o inmoi in gura deja ii alterezi proprietatea asta.

Ideal ar fi sa incerci sa o iei fara sa o inmoi, insa daca nu poti nicicum mai bine inmoaio decat sa nu o iei deloc.

| Betty12345678 a răspuns:

Oricum e bine sa o inghiti, poti chiar sa o sfarmi sau sa o tai bucatele.

| LoredanaS19 a răspuns:

Nu e absolut nici o problema, eu inainte zdrobeam pastila cu o lingura si puneam putina apa peste si asa o luam, chiar nu e nici o problema.Mi se pare ceva normal caci cunosc multe persoane care nu pot înghiţi pastilele, nu trebuie sa te sperii happy

| AdreAdre explică:

Eu vorbeam de pastile capuse nu pastile tablete =]]]] oricum mersi

| JohnRifle44 a răspuns:

Sigur ca e bine, oricum capsulele se topesc in stomac. Poti sa le iei linistit