| Chuchilili a întrebat:

Am de luat -solutie auriculara cloramfenicol si fluocin- cate 3 picaturi de 2 ori pe zi. Problema este ca atunci cand incerc sa torn cad foarte multe picaturi deodata si trebuie sa ma sterg pentru ca imi este incomod si astfel pierd doza de solutie.
Doctorita mi-a zis sa tin la incalzit sticluta cu solutie ca sa fie cald la ureche.
Ce pot face sa nu mai curga asa de multe picaturi? Nu pot sa nu mai incalzesc caci e foarte rece si deranjant.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti ruga pe cineva sa iti picure direct in ureche.

| Chuchilili explică (pentru anonim_4396):

Asta am si facut dar tot la fel.

| MiaO a răspuns:

Trebuie incalzita inainte, neaparat. Exista la farmacie niste pipete. Poti sa cumperi o pipeta si dupa ce incalzesti solutia auriculara iei cu pipeta, inclini capul intr-o parte si picuri doza exacta.Sanatate

| Chuchilili explică (pentru MiaO):

Dar ca sa nu mai curga asa mult (fara a folosi pipeta) nu se poate?