| AvalohAlyn a întrebat:

Am depresie, anxietate si toc.Iau deja un tratament(nu ma ajuta in totalitate)Ce sfaturi imi dati? Cum sa imi fac viata mai frumoasa? Sunt mai singuratic de fel si mai izolat, timid, nesociabil. Cum sa mai uit de suferinta? Cum sa rezist?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Si cei cu anxietate si depresie pot merge la munca sau macar pot face ceva, orice. Problema ta e ca stai degeaba, nu faci nimic, doar te uiti pe net si iti plangi de mila. Cum sa nu te apuce disperarea?
Si daca ai fi avut depresie severa te asigur ca nici nu ti-ar mai fi ars sa stai pe net sau sa joci jocurile alea.
Desigur ca te intelegem, nimeni nu e perfect sanatos, dar nu cred ca e ok sa stai si atat, mai ales pe banii parintilor la 24 ani si fara absolut nicio ambitie de viitor, chiar daca ai depresie.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Am fost si eu ca tine, ce e drept nici acum la aproape 40 de ani nu pot spune ca ma da optimismul si speranta de viata afara din casa, dar raspunsul e unul singur, ma frend: heavy fackin' metal! Nu fac misto, muzica m-a ajutat sa trec peste foarte multe chestii. P.S. Nu incerca sa socializezi cu cei de varsta ta si mai ales nu incerca sa fii ca ei, doar o sa te simti prost in tentativa asta. Cu trecerea timpului o sa inveti sa ii tolerezi pe cei din jur in nimicnicia lor. Nu trebuie' sa uiti de suferinta. Transform-o in ceva frumos. Scrie versuri, cinta, deseneaza, poti sa faci si sculpturi din buturugi sau ce iti tuna prin cap. Unele dintre modalitatile de sifonare a tensiunii psihice pot deveni in timp o meserie banoasa, chiar. Depresia si anexietatea vin de regula cu o inteligenta peste medie. Ai curaj, foloseste-o!

| Sn4k3 a răspuns:

Sport si dieta buna, sunt lucruri care iti pot influenta starea, iti pot da incredere in tine si iti ofera posibilitatea sa te schimbi. Muzica si cititul mai ajuta + sa mai lucrezi la problemele care iti provoaca tie depresie si anxietate. Prin ce ti-am scris mai sus, poti sa te regasesti, sa devii mai motivat si sa iti schimbi mentalitatea + ti-ai ocupa timpul cu ele si ti-ai mai elibera mintea. In rest tu stii care mai sunt idealurile tale. Bafta!

| Donsavas a răspuns:

Te repeți. Te repeți obsesiv. Depresie nu mai ai! Medicul ala care te trateaza ti a dat deja antidepresive. N o sa ti dea pastile si pentru plictiseala. Ca sa ai o stare buna, fa ce face toată lumea asta care se simte bine. Tu vrei droguri, altfel nu mi explic.

| Subsemnatul123 a răspuns:

Cum sa rezisti? Si eu sunt exact la fel si mi se pare patetic sa ma plang ca viata asta de singuratic asocial este insuportabila. Fa-ti un hobby sa-ti ocupe timpul. Eu unul nu am timp sa fac tot ce mi-as propune sa fac intr-o zi obisnuita. Daca ai ocupatii si lucruri de facut, o sa ti se mai ia mintea de la asta. In viitor, cine stie, poate scapi de starea asta cumva.

| Gabi848 a răspuns:

Ce te doare?
Ce lipseste?

| Gabi848 a răspuns:

Suferinta de putine ori este de netratat mai ales daca nu crezi ca se poate trata altfel trebuie sa intelegi depre ce e vorba ca sa poti rezolva starea despre care vorbesti. Depinde la ce nivel, asa o sa si unde sa gasesti ajutor. daca este vorba de ceva care te lasa cu doar jumatate de inima dintr-una intreaga, nu stiu ce sa zic, cred ca iti trebuie ajutor de la Cel care a facut inima.