| anonim_4396 a întrebat:

Am des stari din astea in care sunt extrem de irascibil daca ma enerveaza cineva, de fapt apare un amalgam de stari, depresie, irascibiliate, agitatie, etc.
Cei care aveti prbleme la mansarda ce pastile luati? Poate imi recomandati si mie. big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
31 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Problemele " la mansara" nu se rezolva nici cu mersul la psiholog cum cred unii care nu stiu ce vorbesc, si nici cu recomandari de tratamente pe internet, problemele medicale nu sunt o loterie, ce merge la popescu nu merge la xulescu si invers.
Cel mai indicat ramane sa mergi la medicul psihiatru, dar atentie nu orice medic psihiatru are si mare pricepere, recomandarea ar fi doar la medici cu experienta, uneori, de ce nu chiar la taticii psihiatriei cei care poarta si rangul de profesori doctori in psihiatrie, adica medicii scumpi ai Romaniei, de ce? pentru ca investind in sanatatea mintala, investind in tratamente bune si in medici buni, investeti in tine! Cand ai nevoie de o operatie de exemplu mergi la medicul de specialitate nu la druizi sau samani!
Eu toata viata cand am avut o problema am mers la cei mai buni, iar cei mai buni nu sunt cei mai ieftini!

Pe de alta parte problemele la mansarda asa cum le zice romanul ar fi cele la care oamenii de stiinta au descoperit modificari ale creierului, modificari care releva faptul ca, creierul suferinzilor de anumite boli psihice nu este normal precum cei sanatosi ci prezinta modificari structurale!
Sa inteleaga toata lumea urmatoarele aspecte, clasificarea internationala a maladiilor conform OMS descrie problema ta ca fiind tulburare psihica si nu boala psihica! Deci depresia, anxietatea nu sunt probleme la masarda cu alte cuvinte ci sunt niste tulburari psihice datorate in mare parte unui dezechilibru chimic din creier, dezechilibru care se reface cu medicamente de specialitate, nu cu ierburi nu cu samani, nu cu yoga sau practici oculte.
Deci apeleaza la specialisti, in cazul tau medicul psihiatru.
Ai spus ca consumi alcool, niciodata alcoolul nu va fi recomandat cand faci un tratament psihiatric, asa ca renunta la alcool pe perioada cand incepi un astfel de tratament.
Ce e mai important sa te simti bine in pielea ta dar sa nu poti sa bei sau sa bei si sa nu te simti bine? Depinde ce alegi tu pentru tine.

Răspuns utilizator avertizat
| Sophieka a răspuns:

Poate ai putea apela la un terapeut... Poate ai putea face meditatii gratuite de pe Youtube despre aceste probleme... Poate ai putea asculta / citii carti legate despre aceste subiecte.

| anonim_4396 explică (pentru Sophieka):

Aha...si recomanzi ceva?

| Sophieka a răspuns (pentru anonim_4396):

Cauta si vei gasi daca chiar vrei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am incercat extraveral, e pistol cu apa, am luat si diazepam si nimic, probabil nu am luat doza care trebuie.

| LaviniuA a răspuns:

Adica tu poti sa iti iei de la farmacie orice pastile vrei, fara reteta? Atunci de ce nu intrebi farmacista, ce se vinde mai bine sau ce e trending? Poate le gasesti la promotie laughing gen "Atat de ieftin e cosul tau!"
Sanatate si daca ajungi la Balaceanca sper sa ai net bun big grin

| anonim_4396 explică (pentru LaviniuA):

Dau cu zaru 6-5 n-am nevoie de servici!

| 99290 a răspuns:

Sedative, diverse... Experiența mea cu ele n.a fost una neapărat faină. Mă făceau dependentă de ele pentru că nu mă mai enervam, că nu mă mai stresam, nu mai simțeam toate acele stări care mă consumau într-o agitație lăuntrică. Dar pe lângă asta, nu mai simțeam nici fericirea, entuziasmul, o mică mică picatură de bucurie sau orice alt sentiment similar. Nu prea mă mișca niciun eveniment, oricât de frumos se întâmpla. Practic, sedativele m-au scutit de trăiri; m-au salvat de neliniști dar mi-au luat și orice fel de alte stări. Și nu-i prea plăcut, în timp, să te simți doar existând și supraviețuind.
Da.mă gandesc ca dacă dormi bine, ai o altfel de energie pe timpul zilei, așa ca poți incerca un nervocalmin noapte, relaxirem noapte, sau altele.

| anonim_4396 explică (pentru 99290):

Nici eu nu mai simt emotii pozitive laughing eu am fost mai smecher, am reusit asta fara pastile
La mine daca se intampla ceva frumos sunt mirat, parca nu-mi vine sa cred dar nu ma pot bucura de eveniment, nu mai simt empatie.
Exact asa ma simt si eu, doar supravietuind.
Eu lucru si de noapte si mi s-a dat ritmul circadian peste cap de tot, la mine nici melatonina nu mai are efect, de aia nu mai iau, ma scol noaptea din ora in ora, acum urmeaza sa schimb serviciul.

| 99290 a răspuns (pentru anonim_4396):

?
La fel și eu, când se întâmplă ceva frumos nu reacționez, nu-mi vine să cred. Și parcă simt uneori că mă încearcă o emoție, dar mă simt vinovat fiindcă n-o pot experimenta pe moment, sau fiindcă n-am reacționat la timp, și pentru că timpul trece și dacă voi realiza prea târziu, va fi deja trecut.

Iar cu trezitul noaptea, tot așa pățesc. Am încercat diverse pastile naturiste și ce au reușit ele să facă... nu doar ca mă trezeam noaptea din oră-n oră, dar mă mai și apucam să trimit mesaje fară nici o noimă pe la prieteni, ori îmi sunam familia și închideam. și dimineața simțeam că am uitat ceva ce făcusem, ce aflam după; apoi am învățat sa nu-mi mai țin telefonul la îndemână noaptea.
P.s daca vrei vise "tari" încearcă tonotil-N poate au același efect și la tine)))

| Simpatic a răspuns (pentru 99290):

Totul se plateste spune titlul unui film din seria Margelatu.

Insa imi vin in minte versurile basarabeanului Pavel Stratan care sunt foarte de actualitate pentru absolut toate problemele de sanatate cu care ne intalnim in viata :
" Daca doctorii m-or prindi stiu si mi-or propune amu' (n.r. amu=acum), ori traiesc putin da' ghini, ori mai mult da ghini nu", am scris in limba "moldoveneasca", a fratilor de peste prut, dar cred ca mesajul il intelege toata lumea.
Cu alte cuvinte din pacate in viata cand castigi ceva vei pierde altceva!

| anonim_4396 explică (pentru Simpatic):

Bai Petre "Țâțea" (sper ca vezi ghilimelele) n-am inteles exact unde bati.

| Simpatic a răspuns (pentru anonim_4396):

Cand nu ai bautura in cap citeste mesajul meu si o sa intelegi ca am zis de bine.
Petre Țâțea laughing

| anonim_4396 explică (pentru Simpatic):

Eu nu beau zilele astea, ma pastrez de revelion

| MihailVeteranu a răspuns:

Eu am PTSD accentuat de ani, dar nu iau medicamentele pentru ca beau și îmi voi slabi organismul.La tine nu știu, poate e depresia, neîmplinirea într-un plan emoțional, frustrări.Du-te la psihologic

| anonim_4396 explică (pentru MihailVeteranu):

Pai si eu mai beau, daca beau si iau pastile de creiereala o iau Braila? laughing

| MihailVeteranu a răspuns (pentru anonim_4396):

Te vei îmbolnăvi de inima sau la ficat in timp.Pana la urma vei face și atac vascular

| anonim_4396 explică (pentru MihailVeteranu):

Suna bine laughing

| MihailVeteranu a răspuns (pentru anonim_4396):

Unchiumiu lua pastile cu alcool, tabietu era zilnic susținut in ani.Pana a crăpat intr-o noapte.

| anonim_4396 explică (pentru MihailVeteranu):

Pai stau prost pe toate planurile, nu merge nimic, cum cu vremurile astea ciudate e si mai nasol sad

| anonim_4396 explică (pentru MihailVeteranu):

Trist...sad
Lua pastile de cap?

| MihailVeteranu a răspuns (pentru anonim_4396):

De inima

| MihailVeteranu a răspuns (pentru anonim_4396):

Știu la ce te referi te simti împotmolit la mijloc mental, și cât de tare ai încerca abia poți pași.Probabil timpul le va rezolva pe toate. Dacă nu, la un moment dat vei claca.
Am jumate de Angelli la bord și 2 sticle de 0, 33 bere
Și da! Ma simt bine, o adiere calda in piept. Dacă mai luam pastile o lua organismu razna

| Simpatic a răspuns (pentru MihailVeteranu):

Alcoolul nu este o solutie pentru nimic in viata, la bautura nimeni nu a facut nimic bun
Dupa cum afirma personajul Celentano din serialul Las Fierbinti " romanul bea si la tristete si la fericire", ideea este ca se bea des si mult si asta este o greseala!
Francezii consuma vin prin traditie ca si medicament, doar un pahar de vin rosu pe zi, cu conditia sa fie un vin fara conservanti fabricat in conditii igienice de preferat traditional si nu industrial, aia e sanatate curata.
Dar noi in general bem din comert ieftin si prost, dam 20-40-60 de lei pe o sticla de vin si credem ca e ceva super bun, ca na la coltul strazii vand unii cu 3-4 lei paharul de boască
Bem bere la pet 2 litri 8 lei sau cat naiba mai e si credem ca e sanatos sa bei bere caci curata rinichii
Avem tot felul de tertipuri si vorbe naive ca si popor si ne bazam pe aceste vorbe din batrani care sunt anti-stiinta si anti-viata de cele mai multe ori
Si eu am fost bautor precoce de alcool, dupa ce m-am trezit la varsta de 13 ani (din propria vina! nu consider vreun adult responsabil de deciziile mele, eu si la 13-14 ani aveam discernamnat spre deosebire de generatiile actuale) in coma alcoolica si 1 saptamana am zacut in pat, cu stare de rau si durere de stomac, iar Dzeu mi-a deschis ochii, am continuat toata viata sa consum alcool dar responsabil, nu m-am mai imbatat niciodata, am invatat care-mi sunt limitele si nu le-am depasit, la fel va sfatuiesc si pe voi dragii mei.
Momentan beau doar la zilele de nastere ale apropiatilor mei si de anumite sarbatori, credeti-ma viata are culoare si fara alcool!
Consum doar bauturi de calitate, scumpe si in cantitati foarte mici
Daca ar bea toti ca mine nu ar mai ajunge nimeni de sarbatori in spital.
Mananc cu moderatie si consum alcool foarte rar.
Nu aveti dragii mei nicio scuza sa consumati alcool, va spune unul incercat de viata pe mai multe planuri! Nu exista scuza ca e greu sau e bine, alcoolul nu aduce fericire niciodata!

| MihailVeteranu a răspuns (pentru Simpatic):

Îmi găsesc refugiu in alcool și mai ales când beau vine plăcerea de tutun și ma liniștesc.
Nu mi se mai repeta imaginile din trecut in minte.
Eu știu un singur lucru.Ca eu sunt eu, indiferent de situațiile și chestiile prin care am trecut, tot eu o sa fiu întodeauna

| Simpatic a răspuns (pentru MihailVeteranu):

Stiu cum este cand bei si ca te simti alt om, dar sa nu uiti un lucru alcoolul nu ajuta! te face doar sa crezi ca te ajuta cumva, precum se comporta si Satan si nu degeaba gasim in cartile crestine fragmente precum "darul betiei si al tutunului", influentate de demoni, acest print al Intunericului nu creeaza decat amagire, falsa speranta, la fel si bautura, poate are sau nu legatura cu cultul lui Bachus varianta crestina a atibuirii dependetelor de orice fel lui Satan, cred ca cititorii lui Eliade mi-ar da dreptate in acest context, dar eu stiu un lucru problemele noastre sunt ale noastre si nu ne indeparteaza de ele altceva decat propria persoana, nici alcoolul nici drogul si niciun alt astfel de refugiu nu ne va face sa scapam de o problema, insa un medic, un prieten, o persoana de specialitate in functie de situatia cu care ne confruntam ne pot ajuta, alcoolul si tigarile nu ne pot ajuta tot ce fac ele este precum vorba mea pe care o folosesc cand e vorba de superficialitate si netratarea cauzei "A da cu vopsea peste rugina", asta faci cu alcoolul, asta faci si cu tutunul.
Eu nu sunt sectant cum ar crede unii pentru simplu fapt ca Il iubesc pe Dzeu, eu sunt un simplu om, si unul cu trecut rau famat care am ajuns sa cunosc foarte multe lucruri, chiar mai multe decat "prea marii" si acesti doriani popa ai TPU aia care sunt locul 1, 10 etc eu sunt in top ca si om, ca si trairi, ce invata unii dintre ei in carti, eu le-am trait demult, dupa cum bine zice o vorba "Eu ma intorc obosit de pe drumul pe care tu mergi", iar aici pe TPU daca o dai cu Dzeu esti un fel de tocilar sau sectant ceva, NU, eu sunt om si atat, am o viata am avut o viata, stiu si bune si rele, am facut si fapte bune si fapte rele, important este ce ai invatat din viata!
Sfaturi toata lumea poate sa dea, important este daca cel care da sfaturile a trecut prin asa ceva, atunci acela are veridicitate, doar el este in masura sa dea sfaturi de viata!
Ori eu dragii mei am trecut prin multe, cu bune si rele, iar cei care ma mai judeca si pe mine fara sa ma cunoasca, sunt precum in piesa trupei BUG MAFIA " Nu au fost acolo"

| MihailVeteranu a răspuns (pentru Simpatic):

Ok,deci nu ești pocăit.
Pentru mine Dumnezeu e țigan și cu asta am încheiat

| Simpatic a răspuns (pentru MihailVeteranu):

Nu sunt pocait, sunt ortodox prin nastere si cam atat, nu sunt practicant, nu afirm nici cu rusine nici cu mandrie faptul ca nu sunt practicant.
Am primit un har de la Dzeu pentru care ii sunt recunoscator, dar e o chestie personala nu o voi dezvolta pe net.
In rest sunt ca si ceilalti, rau, lacom, critic, judec si sunt agresiv cu ceilalti.
Am cunoscut multi pocaiti, si multi dintre ei sunt oameni cu un trecut mai rau ca al meu, sunt fosti talhari, hoti etc oameni care au un trecut pe care au simtit nevoia sa il uite cumva.
Eu nu uit cine am fost si nu am nicio rusine, legatura mea cu Dzeu este personala si o fac in felul meu.
Nu merg la Biserica si nu respect obiceiurile impuse de babe, caci la noi baba este precursoara religiei, la noi la ortodocsi ma refer baba este cea cu obiceiurile crestinesti happy
Eu consider ca poti fi cu Dzeu si altfel decat de ochii lumii.
In fine, fiecare este liber sa creada sau sa nu creada, fiecare este liber sa fie ateu, sectant, crestin sau chiar satanist.
Din punctul meu de vedere am respect pentru toate marile religii fie ca e vorba de ortodoxie, catolicism, hinduism sau Islam, budism etc!
Inca o chestie pe care nu o sa mai insist in viitor, am fost prea golan in aceasta viata ca acum sa fiu pocait, as fi ipocrit fata de mine, desi Iisus ne invata " La Mine vin cei pacatosi nu cei fara de pacat, la fel cum de doctor se duc cei bolnavi", facand abstractie, la medic merg cei bolnavi nu cei sanatosi, dar toata lumea are nevoie de Iisus, si oamenii josnici cat si copiii inocenti care canta in Biserica.
Par pocait pentru ca stiu atatea lucruri despre religie si inca nu stiu nimic, dar tot la fel de multe lucruri stiu si despre masini sau femei si mai multe stiu despre viata; insa consider ca si viata spirituala are o deosebita important, nu ar trebui sa traim doar in hedonism, eu asa am trait toata adolescenta mea, abia eu am trait visul american in Romania, Romania mea inc are nimic nu mi-a lipsit fara sa fiu copil de bani gata, si totusi am avut de toate, si nu m-am ingrijit nicio secunda de sufletul meu, am dat tot ce am vrut trupului, dar am uitat ca am si suflet! Mi-am adus aminte acum la maturitate, tot Biblia ne spune printre altele "niciodata nu e prea tarziu"

Daca simti ca uneori nu ai alta scapare, s-ar putea ca descoperindu-l pe Dzeu sa fie rezolvarea.

Stii cum avea Mulder in serialul Dosarele X pe perete acel poster celebru "I want to belive" si pe poster era un OZN?

Eu fata de Fox Mulder am o certitudine, Dzeu exista si acest Univers nu s-a creat singur!

| anonim_4396 explică (pentru MihailVeteranu):

Dzeu asta nici nu exista