| myh3l4 a întrebat:

Am diabet va rog sa ma jutati daca dimineata nu ma trezesc si fac insulina mai trziu are ceva?
trebuie neaparat sa mananc sanaos nici macar un hamburgar sau ceva fast food
si daca stiti niste sfaturi noi de diabet va rog sa imi spuneti am 12 ani

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Copila mea, nu pot sa-ti recomand, decat sa asculti sfatul medicului ce-ti trateaza diabetul. Multa sanatate...

| mgtow a răspuns:

Cunosteam o fata care avea diabet si avea un aparat care ii injecta insulina, manca si la fast food dar dulciuri nu prea cred ca aveai voie, daca tot ai reteta de medicamente pentru boala ta dc nu ai intrebat medicul ce poti manca si ce nu?

| Shane_1763 a răspuns:

Si eu am diabet, de 8 ani, pot sa iti spun ca toate raspunsurile de care ai nevoie se gasesc la Spitalul "Christian Serban" din jud. Timis, loc. Buzias. Este un spital care se ocupa de tinerii si copiii cu diabet sau care au hemofilie. Se organizeaza serii a cate doua saptamani, timp in care totul este tinut sub control, sunt multi tineri acolo cu care poti sa vorbesti despre asta ca si ceilalti tot pentru asta merg. Se mai organizeaza zilnic cursuri tinute de medicii specialisti de acolo. Totul este gratuit (in sistemul asigurarii de sanatate) si ti-l recomand si tie. Poti accesa site-ul lor unde poti obtine programare. Vorbeste cu parintii tai, ei sigur vor aprecia aceasta posibilitate. Adresa site-ului este:
http://www.ccserban.ro/
Numai bine!