| anonim_4396 a întrebat:

Buna,deci am 16 ani si as vrea niste sfaturi/pareri.Am cam 1.54-1.55 in inaltime si maxim 45 de kg si as vrea sa incep sa mananc mai sanatos si sa fac si sport.Din pacate, timpul nu.imi permite sa merg la sala,desi mi-as dori foarte mult asa ca as dori sa imi recomadati niste exercitii pe care as putea sa le fac ca sa pun putina masa musculara, sa ma mentin si sa imi tonifiez putin corpul.Si as mai dori neaparat niste sfaturi in legatura cu alimentația,cum as putea manca mai sanatos? Eu sunt dependenta de sucuri si as vrea treptat sa renunt la ele, asa ca as dori niste alternative pentru ele.Problema este ca eu stau la camin,asa ca mi-e mai greu sa am o alimentatie sanatoasa,pentru ca mai mereu trebuie sa merg la fast-food si lucruri de genul,daca se poate sa imi spuneți un fast-food/restaurant de unde as putea sa imi iau mancare cat de cat sanatoasa. Sper ca ati citi pana aici, dau fundita celui mai bun raspuns!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Alexandra0802 a răspuns:

Te rog contacteaza ma pe Facebook messenger si te ajut cu mai mult... in fiecare zi.
... ai putea sa te duci la resaurant si sa iti iei piept la gratar si salata...(cum vrei tu) sau la mc donalds gasesti salata caesar si e sanatoasa insa, la miscari fizice incearca dimineata 20 de min jogging sau in casa 20 de abdomene 15 genoflexiuni, cardio alergare sau sari coarda, adu picioarele la piept alternativ (bicicleta), sau incearca sa faci plansa un minut (adica stai in pozitie de flotare cu fesierii incordati)important aici sa nu ridici sezuta (pentru sfaturi zilnice contactea za ma pe fbk)

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Gimnastica "de la sala" se poate inlocui cu exercitiile ZILNICE facute la orele de gimnastica.
Sucurile se pot inlocui cu ceaiuri, chiar tinute la rece in frigider.
Mancarea sanatoasa: cat mai putine grasimi, paine si dulciuri. In locul lor poti manca cateva fructe coapte, care contin si vitamine.

| Violleta2022 a răspuns:

La camin nu aveti cantina?
Sau nu poti sa-ti gatesti in camera?
Cat priveste dependenta de sucuri, se poate rezolva, prin evitarea totala sa mai cumperi sucuri.

| LoveMeBabyasdfg a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu avem cantina si nici posibilitatea de a imi gati, din pacate.

| Ke4LoN a răspuns:

Ai putea sa cauti pe net niste exercitii de fitness la sucuri poti renunta incepand sa bei limonada sau ceva suc natural (macar asa bei ceva sanatos) si la mancare iti recomand sa nu te mai duci la fast-food si mai degraba sa te duci intr-un restaurant ceva sau un loc unde se servesc salate(daca vrei sa mananci sanatos) daca vrei sa adaugi masa musculara dar si greutate iti recomand sa mananci multa carne de preferat de pui dar pentru asta trebuie sa faci si exercitii fizice dar sa le variezi zilnic.
Sper ca te-am putut ajuta, bafta!

| TheDemEntO a răspuns:

Si eu am aceeasi problema cu timpul dar am gasit pe Youtube cateva video-uri care m-au ajutat foarte mult sa cresc masa musculara fara sa ma duc la sala si fara sa ocupe mult timp o sa iti las un video mai jos sper sa te ajute

https://www.youtube.com/watch?v=Sw6klUhVZKI