| NemNUZ a întrebat:

Salut,am 15 ani si mananc destul de multe dulciuri adica de vreo 3-4 ori pe saptamana, vreau sa va intreb daca e normal? Adica nu vreau sa ma trezesc cu diabet la 25 de ani, vreau ceva sfaturi de exemplu cat trebuie sa mananc pe saptamana (maxim). Mananc si multe fructe, asta ar fi o problema?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Diabetul nu se face de la dulce, n-are legatura. Poti manca dulce chiar in fiecare zi cu conditia sa ai grija ce si cat mananci. Adica poti manca o bucata de prajitura facuta in casa (cam cat jumatate din podul palmei tale), doua patratele mici sau unul mare de ciocolata neagra sau un iaurt in care ai adaugat tu fructe, sau echivalent o crema facuta in casa. Nu ai voie insa sa mananci prajituri si alte dulciuri concentrate din comert (acelea trebuie evitate si consumate cat mai rar, numai la ocazii, o data la mai multe luni). Fructe poti manca cate doresti

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu este o problemă că mănânci fructe, dulciurile cu cât sunt mai rare cu atât mai bine.
Pa, pa.

| Azµre a răspuns:

Dacă mănânci cu măsură nu e nici o problemă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Dulciurile nu trebuie consumate în exces, dacă consumi cu măsură, atunci nu ai de ce să-ţi faci griji.
Mai bine înlocuieşte dulciurile cu fructe, sunt mult mai sănătoase.
Te pup!

| givehelp a răspuns:

Daca consumi mult dulce ai sansa sa ajungi nu numai cu diabet, dar si dintii destul de cariati. Zaharul nu permita calciului sa se asimileze. Vezi ca tu scrii de 3-4 ori, asta nu pare mult, dar nu scrii cantitatea. Ca 3-4 ciokolate pe saptamana nu e chiar mult, dar daca sa luam 3-4 ciocolate la un desert e multisor. Dar cu lactatele cum stai? Apropo yaurturile indulcite tot nu-s bune. Totul e bun cu masura, principalu sa nu exagerezi. Apropo de la mult dulce apar si cosurile pe fata.

| TOoORex a răspuns:

Nu te ingrijora mananci dulciuri destul de moderat nu vei pati nimic diabetul se face de la zahar in exces... mie nu mi se pare ca aceste este un "exces"