| NuneAscuns a întrebat:

chiar nu mai stiu ce sa fac. Am 9 ani si cu 3 zile in urma am fost piscat de tantari. Mama mi-a cumparat pastile pentru alergie chiar ieri, astazi dimineata am mai luat una. Am fost la premiere. Am ajuns acasa si a inceput sa ma doara burta tare. Am mancat, iar dupa un timp imi venea un fel de diaree. Am facut si cand m-am dat jos si am vazut doar cateva bucatele de treaba. Dupa un timp mama mi-a facut ceai de menta si am mancat cu o felie de paine prajita si cu niste biscuiti. Tot ma durea burta. Am jucat o partida de ludo, deodata prin mijlocul jocului ce surpriza mare, diaree. Chiar acum un minut am facut diaree la wc. Am luat furazalidon, dar nici un efect. Oare o fi de la pastilele alea de alergie pentru tantari? Va rog chiar nu mai suport. Vreau o metoda fara ceaiuri sau pastile.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Uita-te pe instructiunile din pastile. Acolo trebuie sa scrie ce efecte adverse au. Furazolidonul se ia cu doza de atac nu cate o pastila! Iei 2 pastile prima-data si apoi iei cate una. Sa bei multa apa si chiar zeama de orez.

| Lolalita88 a răspuns:

Incearca ca sa nu mai iei cateva zile pastilele respective, iar daca vezi ca nu mai ai diaree probabil erau de la pastile. Roag-o pe mama ta sa citeasca prospectul pastilelor la reactii adverse ca poate apare acolo.

| NuneAscuns explică:

Daca bei multa apa faci diaree si mai tare sa stii si pastilele alea nici nu au proapect si nici instructiuni