| vladlove123 a întrebat:

cam de 4 zile ma simt foarte rau. Mi-e foarte rau de la stomac, din cate imi dau eu seama am Enterocolita deoarece am diaree de 4 zile si tot nu imi trece, am luat si Imodium si degeaba, am luat si Furazolidon si tot degeaba, mentionez ca ma doare cat de cat burta, am greturi dar nu am vomitat niciodata, nu am pofta de mancare deloc, beau doar ceai de menta si cu toate astea ma simt foarte deshidratat, abia daca ma pot tine pe picioare. Ce sfat imi dati sa scap mai repede de aceasta problema?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Rox1234 a răspuns:

Pai.daca nu ti au trecut..inseamna ca e ceva infectios..si ar necesita un medic.du-te totusi la medicul de familie pentru o trimitere..de atata timp banuiesc ca te simti si tu extrem de rau..incearca totusi sa mananci ceva usor si sa bei multa apa/ceai (ar fi perfect ceai) stai linistit in pat si spune-le parintilor despre asta..ai nevoie de medic..si de niste analize. Enterocolita se face de la ceva ce ai mancat cred..incearca sa mananci ceva tare, paine orez fructe etc..si nu uita de medic daca se inrautateste, daca e mai mult de o saptamana e ceva..Sa ai grija happy

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In primul rand nu lua Imodium. Este strict interzis in diareea infectioasa si, daca il iei, va retine bacteriile in intestin si iti va agrava starea. Ar fi recomandat sa mergi la urgenta la boli infectioase, sau la medicul de familie daca e disponibil in cel mai scurt timp. e posibil sa ai o salmoneloza, de exemplu, care nu trece doar cu Furazolidon, ai nevoie de un antibiotic mai puternic.

| PikaPikaChuChu a răspuns:

Medic de familie-trimitere-Gastroenetolog!

Din cate stiu eu orezul crud trateaza diareea, la fel si ouale fierte bine

Totusi mai bine mergi la doctor, fie si la medicul de familie. Daca nu poti merge, poti macar sa suni sa vezi ce iti recomanda