| alexalexandrusincerul a întrebat:

Am dureri de burta dupa ce am mancat un orez ce a iesit foarte lipicios, ca un fel de cocolos.De ce am aceste dureri,intreb pentru ca orezul era totusi bun la gust, dar poate fi periculos pentru stomac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mayar a răspuns:

Daca nu era stricat, inseamna ca substanta ce o ai in burta e prea groasa/vascoasa. Bea un ceai de sunatoare. Daca nu ai sunatoare, atunci macar menta trebuie sa ai. Daca nici menta nu ai, atunci bea apa simpla, ce sa zic... Cam o cana in jumatate de ora. poti si mai repede. Incearca in total sa bei macar 2 cani.
Probabil ca burta vrea sa digere dar e prea gros acolo si de aceea te doare. Am patit doar o data cu mancaruri din astea si de atunci beau multa apa si inainte de masa si dupa masa.
Bea repede ceai/apa!

6 răspunsuri:
| Mayar a răspuns:

Pai... cred ca era atunci stricat,,, nu stiu ce sa zic. Daca e asa, bea multa multa apa si vomita - cu coada de la periuta de dinti. Incearca sa dai afara cat de mult poti, bei apa si incerci din nou, apoi mergi si spital!
E toxiinfectie alimentara si e periculoasa, pentru ca poate ajunge in sange si mori. Deci nu e de gluma. Ar trebui sa mergi acum la spital la urgente, dar parca vad ca nu o faci...

| alexalexandrusincerul explică (pentru Mayar):

Nu era stricat...

| alexalexandrusincerul explică (pentru Mayar):

Am baut ceai, insa mancasem si un iaurt...este ok ceai dupa iaurt?

| Mayar a răspuns (pentru alexalexandrusincerul):

In mod normal ar putea cauza diaree, dar in cazul tau, cum esti amenintat de un fel de constipatie, e numai bine. Cum te mai simti?

| alexalexandrusincerul explică (pentru Mayar):

Ma simt mai bine.Multumesc mult.

| Mayar a răspuns (pentru alexalexandrusincerul):

Daca nu era stricat, inseamna ca substanta ce o ai in burta e prea groasa/vascoasa. Bea un ceai de sunatoare. Daca nu ai sunatoare, atunci macar menta trebuie sa ai. Daca nici menta nu ai, atunci bea apa simpla, ce sa zic... Cam o cana in jumatate de ora. poti si mai repede. Incearca in total sa bei macar 2 cani.
Probabil ca burta vrea sa digere dar e prea gros acolo si de aceea te doare. Am patit doar o data cu mancaruri din astea si de atunci beau multa apa si inainte de masa si dupa masa.
Bea repede ceai/apa!

Răspuns utilizator avertizat