| Cineva864122 a întrebat:

SALUT TPU! Am si eu o intrebare nu stiu cum sa va spun! Eu am 21 de ani si locuiesc cu mătușă mea fiind singur la parinti.Iar azi-noapte mătușă mea a căzut din pat si s-a lovit la cap in spate la creierul mic de colțul noptierei, si a stat jos acolo 30 de Min se văita si plângea ca o doare rău, credeam ca moare, vb serios crying( am urcat-o in pat si i.am pus punga cu gheata sub cap,o pusesem pe spate si avea cucui o durea rău,mi-e frica sa nu aibă cheag sa moara,Doamne fereste si vb ciudat,încet, abera vb lucruri fara rost cate odată nu s-a ridicat in picioare zicea ca o doare rauuu ca simte furnicături, asta intre 21:00 - 23:00 seara,apoi, am adormit, m.am trezit pe la 02:00 noaptea si se simțea mai bine,adică vb mai clar,mi.a cerut si apa,am dus.o de mana sa nu cada pana la toaleta, dar capul o durea tot tare si zicea ca are amețeli, m.am culcat iara.Acum la ora asta, 09:00 e treaza in pat, nu s-a ridicat dar vorbeste, i.am pus iar punga cu gheata,capul tot o doare,parca e umflata ușor in zona fetei,si ochii nu îi deschide larg,parca sunt un pic roșii,va rog spuneti-mi ce are VA ROG DIN SUFLET crying credeam ca moare azi-noapte! Nu am specificat ca face alergii la orice medicamente,chiar si mâncare la oua,etc, si la praf, puf.Va ROG GANDITI-VA DACA MATUSA VOASTRA SAU MAMA SA FIE IN SITUATIA ASTA SI SA NU AVETI PARINTI SAU BUNICI,ASA CUM NU AM EU, VA ROG RASPUNDETI, CE POT SA APLIC ACASA? crying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuia sa suni imediat la 112. Daca nu se simte bine poti suna si acum si o sa fie dusa la urgente.

| CuriousStuff a răspuns:

Cum a zis si Ioan. 112 rapid si la spital pentru CT cranian. Deja ati stat prea mult acasa, asta trebuia sa faci in momentul in care a cazut si ai stiut ca s-a lovit la cap. Despre alergii o sa le zici medicilor de la urgente.

| OoBunnyoO a răspuns:

Daca matusa mea ar fi in starea asta si m-as fi gandit ca moare, as fi sunat la 112.

Daca s-a lovit la cap si a inceput sa vorbeasca incoerent, asta a fost primul semn ca nu este de glumit cu lovitura respectiva.

Cat despre fata umflata si ochii umflati, cel mai probabil sunt cauzate de faptul ca a plans.