| evolet24 a întrebat:

Am dureri de spate groaznice(scolioza) cum se pot diminua macar durerile sau exista sanse sa ma recuperez?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu inseamna ca daca ai dureri de spate ai si scolioza.Ai coloana deformata? Mergi la medic.Pot fi mai multe cauze ale durerii.Asta e scolioza:http://www.divahair.ro/sanatate/tot_ce_trebuie_sa_stii_despre_scolioza

| Vasybulan a răspuns:

Orice vei incerca, fara un control medical amanuntit, si un tratament corect, nu vei reusi sa indepartezi durerea. Sfatul meu e sa te duci la un medic specialist, iar el va sti ce e de facut. Insanatosire grabnica iti doresc.

| Oana92 a răspuns:

Acupunctura, gimnastica medicala, yoga, masaj. sanatate!

| MrSoapte a răspuns:

In primul rand, la scolioza...nu ai voie sa cari nici macar o geanta! Deci, ca sa eviti durerile si complicatiile, NU trebui sa cari greutati, trebui sa stai drept, in scaun...trebui sa faci gimnastica (medicala daca se poate, daca nu, fitness), si-ar mai fi bine si-un masaj! Succes!

| ionupo a răspuns:

Ai mai jos un site cu informatii despre problema pe care o ai. http://www.topmedica.ro/blog/durere-de-spate-ce-sa-fac/.
Cred ca poti pune intrebari chiar pe site. Succes :)

| AdelinaTimis a răspuns:

Uite un articol care s-ar putea sa te intereseze in legatura cu durerile de spate: http://www.tratament-dureri.ro/dureri/dureri-de-spate.php

| Si_Cristina_Marius_1993 a răspuns:

Am aceeasi prb k a ta..ai fost la vreun control medical? de dureri scapi mai greu..sa te recuperezi..depinde de varsta care o ai si de gravitatea scoliozei.a mea e in forma de "S" am corset pentru a ma putea recupera dar nu l'am purtat...mai este si operatie dar nu prea iti recomand. fugi la un control si vezi care e trb..insanatosire grabnica